Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica 8 filmów Fundacji „Krzyżowa” o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej

8 filmów Fundacji „Krzyżowa” o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej

0

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowała osiem filmów o historii konfliktów, pojednania i integracji europejskiej. Mottem do opowieści są słowa z Deklaracji Schumanna: „Nie było Europy, mieliśmy wojnę”, a tłem – Krzyżowa.

W roku 2020 obchodzimy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, największego i najkrwawszego konfliktu w dziejach świata. W tym roku mija również 70 lat od Deklaracji Schumanna, która w odpowiedzi na tę wojnę proponowała integrację europejską w celu uniknięcia nowych sporów i która tę integrację zapoczątkowała

Pokój, który dla wielu pokoleń Europejczyków jest oczywistością, to efekt wielkiego wysiłku ludzi, którzy po tragedii II wojny światowej chcieli chronić przyszłość kolejnych pokoleń. Dziś obserwujemy rzeczywistość z coraz większym niepokojem. Postępująca polaryzacja społeczeństw, zwrot ku nacjonalizmom, radykalne postawy – to coraz częstsze zjawiska, które mogą stanowić zagrożenie dla pokojowego współistnienia narodów Europy – wyjaśnia dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa” i pomysłodawca projektu. –  Dlatego warto zastanowić się, jaką lekcję możemy wyciągnąć z tragicznego doświadczenia XX wieku, tak, aby nie powielać tych samych błędów. I do takiej refleksji zapraszamy poprzez przygotowane przez nas krótkie filmy – dodaje.

Fundacja „Krzyżowa” przygotowała 8 odcinków, które zostały zrealizowane w Krzyżowej z udziałem pracowników Fundacji. Ich treść nawiązuje do przyczyn i przebiegu II wojny światowej oraz powojennych losów Europy i zachęca do refleksji nad teraźniejszością.

Kolejne filmy będą ukazywały się w cyklu cotygodniowym na stronie i na profilach Fundacji w socialmediach. Jako uzupełnienie do nich na stronie Fundacji dostępne będą wywiady z wybitnymi ekspertami. Dr Robert Żurek podkreśla, że do współpracy przy tworzeniu podcastów zaproszono cenionych specjalistów. Wśród nich znaleźli się:

prof. Włodzimierz Borodziej
prof. Andrzej Chwalba
dr Annemarie Franke  
dr Łukasz Kamiński
dr Marek Prawda
prof. Krzysztof Ruchniewicz
prof. Anna Wolff-Powęska
Jakub Wygnański

Pierwszy odcinek serii – „Spirala przemocy (Nacjonalizm i wojny w XIX wieku)”miał swoją premierę 8 października. Można go obejrzeć na stronie Fundacji, Facebooku oraz na YouTube.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, opr. mn/

Poprzedni artykułPonad 4 tysiące nowych zakażeń w Polsce. Kolejnych osiem przypadków w powiecie
Następny artykułCOVID-19. Od soboty strefa żółta rozszerzona na cały kraj. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone?