Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Sportowy piknik w szczytnym celu, nocne zwiedzanie Zamku Grodno, a może wydarzenia przygotowane w związku z Nocą Bibliotek? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Finałowa odsłona sezonu WKKW w Polsce – Strzegom October Festival (do niedzieli)

fot. Mariusz Chmieliński

To już ostatnia w tym roku międzynarodowa rywalizacja w dyscyplinie Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego w Polsce. „Strzegom October Festival” w mocnej obsadzie i z premierą nowego cyklu jeździeckiego w czwartek wystartował w Morawie.

Zawody Strzegom October Festival to tradycyjnie zamknięcie sezonu sportowego na morawskim hipodromie. W tym roku rozegranych zostanie łącznie dziesięć konkursów, w tym kategorie młodzieżowe: pony, juniorzy i młodzi jeźdźcy. Wystartuje w nich ponad 370 koni reprezentujących 20 krajów. Na listach startowych znalazły się nazwiska topowych wkkwistów ze światowego rankingu FEI. Listę otwiera multimedalista Michael Jung z Niemiec, aktualny mistrz olimpijski oraz zawodnik, który jako pierwszy posiadał jednocześnie tytuł mistrza Europy, mistrza świata i mistrza olimpijskiego; jego rodacy: Julia Krajewski, Andreas Dibowski, Dirk Schrade oraz Frank Ostholt, medaliści olimpijscy w klasyfikacji drużynowej, a także Japończyk Yoshiaki Oiwa, złoty medalista Igrzysk Azjatyckich. W rywalizacji udział wezmą także czołowi polscy zawodnicy, w tym aktualni medaliści Mistrzostw Polski: Mateusz Kiempa i Małgorzata Korycka.

Wstęp na zawody oraz parking są bezpłatne. Z uwagi na wciąż panujące zagrożenie epidemiologiczne wszyscy widzowie przed wejściem na teren hipodromu zostaną poddani procedurze pomiaru temperatury oraz zobowiązani są do utrzymywania dystansu od innych osób i noszenia maseczek.

Program i szczegółowe informacje dostępne są na stronie zawodów. Również za jej pośrednictwem kibice będą mieli okazję wirtualnie dopingować swoich faworytów podczas prób terenowych, śledząc transmisje „na żywo”.

XIII Turniej Piłki Ręcznej Masters (sobota)

W sobotę, 10 października odbędzie się XIII Turniej Piłki Ręcznej Masters. W halach na Zawiszowie i SP 105 zagra osiem zespołów męskich i cztery żeńskie! Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Piknik charytatywny dla Asi Malinowskiej (sobota)

Po raz kolejny społeczność gminy Świdnica włączą się akcję niesienia pomocy potrzebującym. Tym razem w Burkatowie, 10 października w rodzinnej miejscowości Joanny Malinowskiej odbędzie się piknik charytatywny. Wszystkie zebrane podczas pikniku środki, przekazane zostaną na leczenie Asi Malinowskiej, mieszkanki Burkatowa, która jeszcze do niedawna była pełną energii osobą, niedoścignioną na górskich wycieczkach. Teraz musi walczyć o swoje zdrowie.

W programie wydarzenia zaplanowano liczne atrakcyjne. Tor przeszkód, tyrolka, box sportowy, piękne motocykle z grupy Raiders, samochody rajdowe oraz wiele innych. Główną licytacją będzie lot helikopterem oraz balonem i voucher na lot samolotem. Nie zabraknie także gościa specjalnego, którym tego dnia będzie Mistrz Polski w skoku w dal – Mateusz Jopek.

W akcję, poza głównymi organizatorami – sołectwem, radą sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołem Gospodyń Wiejskich i drużyną sportową Gryf Burkatów, włączają się: gmina Świdnica, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji a także liczne sołectwa i organizacje pozarządowe.

Start pikniku: sobota, 10 października o godz. 13.00 na boisku sportowym w Burkatowie.

Noc Bibliotek 2020 w MBP w Świdnicy (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w tegorocznej Nocy Bibliotek, która odbędzie się w sobotę, 10 października. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się:

 1. Wystawa „Niesamowity wszechświat”
 2. „ZESTAW – ŚWIDNICA 2020” – wystawa pokonkursowa XXVI Międzynarodowego Konkursu Fotografii
 3. Spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz – autorką książki „Mała Norymberga”, godz. 18.00
 4. „Jakub, Mimmi i gadające psy” – projekcja filmu, godz. 16.00
 5. Bookcrossing
 6. Rodzinna gra miejska „Klimat na czytanie”
 7. Rozdanie nagród w grze
 8. Wspólne czytanie zaczniemy napisanym przez Jacka Cygana specjalnie dla Nocy Bibliotek wierszem – hymnem tegorocznej akcji „Klimat na czytanie”, a na finał przeczytamy wiersz Doroty Masłowskiej z książki „Psikusy”, Gang Design, 2017 – pochwałę różnorodności, również przyrodniczej, łączącym się z filmem towarzyszącym akcji.
 9. Spotkanie Klubu Gier Planszowych KOSTKA
 10. Wieczorne wypożyczanie w godz. 15.00 -20.00, również w Filii nr 1

Podczas imprezy i wszystkich wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny.

Spotkanie z autorką „Małej Norymbergi” w Świdnicy (sobota)

Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz, które poprowadzi Wojciech Koryciński. Spotkanie odbędzie się 10 października o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 18 w Świdnicy. Na spotkanie obowiązują bezpłatne wejściówki. Więcej pod numerem telefonu: 74 640 09 46

Tytuł wydanej w sierpniu tego roku książki nawiązuje do procesów niemieckich zbrodniarzy z czasów II wojny światowej w Norymberdze. Niemal w tym samym czasie przed świdnickim Sądem Okręgowym stanęli Niemcy, którzy byli współodpowiedzialni za katorgę i śmierć tysięcy osób z obozu Gross Rosen w Rogoźnicy oraz w ponad stu jego filii. Obóz założyli Niemcy, a jego celem była eksploatacja niewolników w pobliskim kamieniołomie, który należał do przedsiębiorstwa SS – DEST.

Dziennikarka podąża śladem zbrodniarzy i pokazuje ich twarze. Poznajemy homoseksualnego Pippla, zwykłego tramwajarza z Czerniowców, który zmienił się w potwora czy żydowskiego kapo, którego dotknęła dintojra współosadzonych. Dziennikarka opisuje też proces ekstradowanych z amerykańskiej strefy okupacyjnej strażników KL Gross-Rosen. Ostatni rozdział książki to dziennikarskie śledztwo. Kim był człowiek zatrzymany w 1946 roku pod byłym obozem, który podawał się za lekarza obozowego? Czy przed sądem w Świdnicy mógł stanąć sam Josef Mengele?

Nocne zwiedzanie Zamku Grodno (sobota)

Czy chcielibyście poczuć tchnienie historii na własnej skórze? Jeżeli nie przeraża Was perspektywa przemierzania skrytych pod całunem mroku korytarzy starego zamczyska, a enigmatyczne historie o ukrywanych u schyłku wojny kosztownościach przyprawiają Was o szybsze bicie serca, wybierzcie się wraz z nami w podróż ku najgłębszym zakamarkom historii twierdzy Schloss Kynsburg. Wspólnie poznajmy losy ostatnich właścicieli górskiej rezydencji z arystokratycznego rodu Zedlitzów. Miłość, intryga, zdrada i… nierozwikłana do dziś tajemnica – zachęcają organizatorzy nocnego zwiedzania Zamku Grodno.

Terminy nocnego zwiedzania:

 • sobota, 10 października 2020 r., godz. 18:00 i 20:00
 • sobota, 31 października 2020 r., godz. 18:00 i 20:00

Rezerwacji należy dokonywać pod adresem mailowym: [email protected]. Ilość miejsc ograniczona!

Bilet wstępu: 50 zł / osoba (Na bilet na nocne zwiedzanie nie obowiązują zniżki oraz bilety mieszkańca). Płatność na miejscu w zamkowej kasie. Ograniczenia wiekowe: od 12. roku życia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułWracają ograniczenia w „Latawcu”. Porody rodzinne zawieszone, do laboratorium tylko po telefonicznej rejestracji
Następny artykułKonkurs recytatorski na Święto Niepodległości