Strona główna 0_Slider Polna Droga, Inżynierska i kolejny fragment Sikorskiego doczekają się remontu? Złożono wnioski...

Polna Droga, Inżynierska i kolejny fragment Sikorskiego doczekają się remontu? Złożono wnioski o dotację

4

Świdnicki magistrat przymierza się do remontu kolejnych ulic na terenie miasta. W sierpniu złożono wnioski o udzielenie dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Dotacja umożliwiłaby rozpoczęcie przebudowy Polej Drogi, ulicy Inżynierskiej oraz ulicy Władysława Sikorskiego.

ul. Polna Droga

Według szacunków Urzędu Miejskiego w Świdnicy, remont ulicy Polna Droga może pochłonąć ponad 10 mln złotych. – Droga jest w bardzo złym stanie technicznym, zwłaszcza w zakresie uzbrojenia podziemnego. Szczególnie ważny jest tutaj kanał deszczowy, który od strony ulicy Chopina sukcesywnie się zapada. Wysoce niezadowalający jest też stan nawierzchni. W ramach realizacji tego projektu chcemy ucywilizować przebieg ścieżki rowerowej, przebudować kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, dobudować więcej miejsc do parkowania – z uwagi na to, że świdnicki zalew odwiedza coraz więcej osób, a także wprowadzić elementy uspokojenia ruchu – tłumaczył dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Maciej Gleba podczas czerwcowej sesji Rady Miejskiej.

Magistrat chciałby również zająć się remontem i rozbudową ulicy Inżynierskiej, prowadzącej do zajezdni autobusowej MPK Świdnica. – Jest ona w stanie fatalnym. Próbujemy się bronić, co tam kleimy, aczkolwiek droga wymaga pilnej przebudowy – wskazywał dyrektor. W planach miasta jest nie tylko remont istniejącego odcinka ulicy i budowa nowych miejsc parkingowych, ale również przedłużenie Inżynierskiej do ronda u zbiegu ulic Kliczkowskiej i Wrocławskiej. – Obecnie drogi tam nie ma, za to są tereny inwestycyjne, będące we władaniu zarówno prywatnych właścicieli, jak i miasta. W związku z tym, w ramach aktywizacji strefy przemysłowej i terenów przyległych, warto tę ulicę przygotować do realizacji. W roku 2021 będziemy chcieli aplikować o środki na wykonanie tej inwestycji – wyjaśniał. Na ten cel potrzeba prawie 5,5 mln złotych.

Do rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych zgłoszony został również projekt przebudowy ulicy Sikorskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Langiewicza do krzyżówki z ulicą Strzegomską i wjazdu do centrum handlowego. O remoncie tego fragmentu wylotowej trasy, prowadzącej w kierunku Strzegomia i łącznika autostradowego, mówi się już od kilku lat. W tym przypadku drogowa inwestycja miałaby pochłonąć około 3,7 mln złotych.

Wyniki naboru do Funduszu Dróg Samorządowych mają zostać ogłoszone na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 roku. Uzyskanie dofinansowania pozwoli pokryć 50% kosztów inwestycji. Pozostała część środków ma zostać zabezpieczonych w budżecie miasta na 2021 rok.

Michał Nadolski
[email protected]