Strona główna 0_Slider Ingres biskupa tylko dla zaproszonych gości

Ingres biskupa tylko dla zaproszonych gości

5

Planowany na 12 września ingres biskupa świdnickiego Marka Mendyka odbędzie się w ograniczonej formie. W uroczystym objęciu władzy nad diecezją przez nowego ordynariusza będą mogli wziąć udział wyłącznie zaproszeni goście.

Przypomnijmy, 31 marca 2020 roku ogłoszono decyzję papieża Franciszka, który przyjął rezygnację bp. Ignacego Deca z posługi biskupa świdnickiego i mianował nowym ordynariuszem dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka. – Po kanonicznym objęciu przeze mnie posługi biskupa świdnickiego w uroczystość św. Wojciecha – 23 kwietnia 2020 r., przyszedł czas na Ingres do świątyni katedralnej. Ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemii nie mogliśmy tego uczynić u samych początków mojego posługiwania w diecezji świdnickiej. Kanoniczne objęcie diecezji odbyło się w wąskim gronie Kolegium Konsultorów w budynku świdnickiej Kurii. Obecnie, wprawdzie jeszcze w formie ograniczonej, możemy już dopełnić tego ważnego wydarzenia w historii naszej młodej diecezji. Odbędzie się ono w dniu 12 września br. o godz. 11.00 w katedrze świdnickiej – informował pod koniec sierpnia bp Marek Mendyk w liście do wiernych.

Bardzo ważne dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty jest, by nowo mianowany biskup przewodniczył Liturgii sprawowanej razem z innymi biskupami, na znak jedności Kolegium Apostolskiego, a także z prezbiterami, którzy są jego najbliższymi współpracownikami w wypełnianiu duszpasterskiej posługi oraz osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi. Uroczysty Ingres jest też okazją do przedstawienia się nowego biskupa ludowi Bożemu oraz zakomunikowania programu jego działań pasterskich – tłumaczył ordynariusz świdnicki.

W piątek świdnicka kuria poinformowała jednak, że uroczystość będzie miała ograniczony charakter. – Ze względu na trwającą epidemię a także w oparciu o konsultację z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy dotyczącą realnego zagrożenia, jakie wynika ze zgromadzenia dużej liczby osób, informujemy, że uroczystość Ingresu biskupa świdnickiego do katedry odbędzie się w ograniczonej formie, tzn. tylko z udziałem zaproszonych gości. Wobec powyższego, Biskup świdnicki prosi wiernych o włączenie się do duchowej jedności w tym szczególnym czasie, polecając Panu Bogu i Matce Najświętszej swoją pasterską posługę w diecezji, osobistej i wspólnotowej modlitwie wiernych – przekazał ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik kurii. Zaznaczył przy tym, że na stronie internetowej diecezji będzie prowadzona bezpośrednia transmisja z ingresu.

/opr. mn/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułPolna Droga, Inżynierska i kolejny fragment Sikorskiego doczekają się remontu? Złożono wnioski o dotację