Strona główna 0_Slider Nagroda Kulturalna Dolnego Śląska „Silesia” dla świdnickiego „Kręgu”

Nagroda Kulturalna Dolnego Śląska „Silesia” dla świdnickiego „Kręgu”

0

W trakcie XXII Sesji Sejmiku Dolnośląskiego uhonorowaliśmy Zespół Tańca Narodowego i Estradowego Krąg Nagrodą Kulturalną SILESIA. Doceniono wkład w promocję folkloru na Dolnym Śląsku, w naszym kraju i na świecie – poinformował radny sejmiku Jacek Iwancz. Nagroda przyznawana jest za szczególny wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska.

Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” to poważna instytucja, która na przestrzeni dekad wykształciła ponad setkę absolwentów, nauczyła tańczyć nawet tych, którzy nie śmieli przypuszczać, że kiedykolwiek zatańczą publicznie. Ale „Krąg” to przede wszystkim rodzina, w przenośni i dosłownie, gdyż w składzie zespołu wyswatanych zostało co najmniej kilka małżeństw. A wszystko to rozpoczęło się w 1975 roku z inicjatywy Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej i Świdnickiego Ośrodka Kultury, a przede wszystkim – Marii Skiślewicz, która od początku istnienia zespołu jest jego dyrektorem artystycznym. Od trzydziestu lat prowadzi go razem z synem Wojciechem Skiślewiczem. Zespół zachwyca publiczność niemal na całym świecie. Występował między innymi w Czechach, Niemczech, Francji, na Węgrzech, Ukrainie, w Irlandii, Anglii, we Włoszech, Meksyku, Wenezueli, Bułgarii, Turcji czy Grecji. Ma na swoim koncie liczne nagrody. Od początku istnienia uświetnia ważne uroczystości w Świdnicy i regionie.

Uroczyste wręczenie nagrody jest planowane podczas tegorocznego Święta Województwa – informuje Jacek Iwancz. Święto obchodzone jest 16 października.

/opr. asz/

Poprzedni artykułKto sięgnie po zwycięstwo w derbach regionu?
Następny artykułFantastyczny występ żaków w Zakopanem