Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Wspólna akcja sprzątania Gór Sowich, koncerty w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury i Parku Centralnym, giełda minerałów w Zagórzu Śląskim, a może sportowe emocje podczas świdnickiego duathlonu? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Memoriał im. Edmunda Walczaka 2020 w Świebodzicach (piątek-niedziela)

W dniach 25-27 września rozegrany zostanie Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Kobiet. Memoriał im. Edmunda Walczaka 2020 w Świebodzicach. W trzydniowych zmaganiach zmierzą się: MKS Victoria Świebodzice, KPR Kobierzyce, SPR Kępno, MKS Zagłębie II Lubin – Kobiety, Bukowsko Dopiewski KPR, MKS „Kusy” Szczecin.

Ze szczegółowym programem rozgrywek można się zapoznać na stronie Urzędu Miejskiego w Świebodzicach.

„Bardzo śmieszne piosenki” – recital aktorski Katarzyny Żak (piątek)

„Bardzo śmieszne piosenki” w wykonaniu Katarzyny Żak to Muzyczny Wieczór Wybuchowy! Aktorka wraz z zespołem muzycznym zaprasza publiczność od 15. do 99. roku życia do wspólnej zabawy przypominając czym tak naprawdę jest piosenka aktorska. I jak przy pomocy piosenki pokazać przeróżne wcielania kobiece, od zranionej kury domowej, rozpaczliwie zakochaną, kobietę uwikłaną w uzależnienie, morderczynię, po wampa z kieliszkiem chianti w ręku…

Metamorfozy następują w szalonym tempie, aktorka co chwilę zmienia część kostiumów i rekwizyty….bo przecież każda kobieta jest inna. Nie daje widzowi na chwilę wytchnienia zapraszając do interakcji i wspólnego śpiewania, a ponieważ większość piosenek jest widowni znana – publiczność ma uśmiech na ustach po ostatni bis! W programie usłyszymy piosenki m.in. Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Mariana Hemara, Macieja Zembatego, Magdy Czapińskiej, Andrzeja Poniedzielskiego, Artura Andrusa.

25 września 2020 r., godz. 19.00, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury. Bilety: 50 zł w dniu koncertu.

Góry Sowie, nie góry śmieci – akcja sprzątania tras na Wielką Sowę (sobota)

Piękna pogoda podczas tegorocznych wakacji zachęcała tysiące miłośników pieszych wędrówek do górskich wypraw. Jednym z chętniej odwiedzanych rejonów w pobliżu Świdnicy są Góry Sowie. Niestety, niektórzy turyści wciąż nie są nauczeni, by zabierać ze sobą to, co wnoszą. Już w sobotę odbędzie się kolejna akcja sprzątania szlaków prowadzących na Wielką Sowę.

Uczestnicy akcji spotkają się o godzinie 10.00 w czterech miejscach: na parkingu na Przełęczy Jugowskiej, na parkingu na Przełęczy Walimskiej, przy schronisku Orzeł od Przełęczy Sokolej oraz przy byłej Bacówce pod nartostradą od Potoczka, a następnie udadzą się na Wielką Sowę. Organizatorzy zapewniają rękawiczki i worki na śmieci, zaś osoby chętne do wspólnej pracy proszone są o zabranie ze sobą jedzenia i odzienia stosownie dobranego do pogody, a także masę dobrego humoru.

Na koniec wszyscy spotykamy się na szczycie Wielkiej Sowy, gdzie będzie na nas czekać ognisko z kiełbaskami i kubkiem ciepłej herbaty oraz bardzo miłe towarzystwo wszystkich uczestników. W ramach akcji “Weź bidon zamiast butelki” dla uczestników przygotowana zostanie pula bidonów.

„Świdnickie Fortepiany” w Parku Centralnym (sobota)

W kalendarzu kulturalnym Świdnicy pojawiła się nowa propozycja – cykliczne koncerty fortepianowe pod nazwą „Świdnickie Fortepiany”. Pierwszy z nich odbędzie się już w najbliższą sobotę, 26 września o godz. 17.00 w Parku Centralnym. W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych koncert odbędzie się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Celem wydarzenia jest upowszechnianie muzyki fortepianowej (przede wszystkim klasycznej – ale nie tylko) i pokazywanie wykonawców, którzy w jakikolwiek sposób są związani ze Świdnicą. Podczas pierwszego koncertu wystąpią urodzeni i działający w Świdnicy pianiści: Beata Bartko-Kozieł, Marta Moneta i Jakub Moneta. Usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Franza Schuberta i Fryderyka Chopina.

Przy okazji pierwszego koncertu, na tych, którzy przyjdą w sobotnie popołudnie do Parku Centralnego czekać będzie dodatkowa niespodzianka. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miejski oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Ludomira Różyckiego w Świdnicy.

„Kot w butach” – spektakl Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na spektakl „Kot w butach”. Jeden z najpopularniejszych utworów dla najmłodszych tym razem w nieco innej konwencji. Spektakl nawiązuje w warstwie plastycznej do teatru barokowego. A skoro barok, to opera. A skoro opera to śpiew. Znana historia w formie spektaklu muzycznego pokaże zabawę konwencjami teatralnymi. Na scenie zobaczymy 10 aktorów, przepiękne lalki autorstwa Diany Sikory oraz grę w żywym planie.

26 września, godz. 16.00, bilety: 15 zł

czas trwania: 55 min., spektakl dla dzieci od lat 3

obsada: Lidia Lisowicz, Dorota Fluder-Głowadzka, Diana Jonkisz, Dorota Bąblińska-Korczycka, Zuzanna Łuczak, Sławomir Mozolewski, Jacek Maksimowicz, Sylwester Kuper, Radosław Biniek, Rafał Ksiądzyna.

II ligi siatkówki kobiet: Volley Świdnica – Volley II Wrocław (sobota)

Świdnicki Przegląd Muzyczny „Truskawka”: Luna Park + Fanklub (sobota)

Trzeci z wrześniowej serii koncertów lokalnych artystów w sali teatralnej ŚOK. Oba zespoły miały wystąpić już wiosną, promując utwory zrealizowane w ramach projektu “setka w teatrze”. Nie ma tego złego, bo tym razem zaprezentują się w miejscu, w którym powstały ich nagrania, które wersji audio i wideo można znaleźć na stronie projektu.

Koncert odbędzie się 26 września o godz. 20.00. Wstęp 10 zł.

LUNA PARK: Czwórka muzyków, których twórczość to energetyczna dawka funky z wpadającymi w ucho popowymi melodiami. Czerpanie inspiracji z różnych nurtów tworzy z powstałych dzieł ciekawą mieszankę. Dlatego oprócz ścisłego założenia wykonywania muzyki pop-funk, zespół otarł się też o tradycyjny rock oraz fusion-jazz.

FANKLUB: Grupę tworzy 5 osób, których połączyła pasja do muzyki. Twórczość zespołu to połączenie wrażliwości autorki kompozycji i tekstów a zarazem wokalistki, z temperamentem muzycznym reszty członków zespołu, co daje słuchaczowi rytmiczną i emocjonalną mieszankę popu, funku i rasowego rocka.

II Duathlon Świdnicki (niedziela)

Druga edycja Marconi Duathlonu Świdnica odbędzie się w tę niedzielę, 27 września! Duathlon to dyscyplina sportowa będąca jedną z odmian triathlonu. Zawodnicy kolejno: biegną, jadą rowerem i znowu biegną. To świetny sprawdzian formy dla każdego biegacza i rowerzysty, a dla kibiców wspaniałe widowisko.

Podobnie jak w pierwszej edycji, także i w tym roku organizatorzy szykowali dla uczestników dwa dystanse: CLASSIC: 10 km biegu (4 pętle), 40 km kolarstwa (2 pętle), 5 km biegu (2 pętle) (limit zawodników – 300 osób) i SPRINT: 5 km biegu (2 pętle), 20 km kolarstwa (1 pętla), 2,5 km biegu (1 pętla) (limit zawodników – 400 osób).

Dla młodszych przygotowano z kolei zawody Great Kids: Kids 1 (6-8 lat) – 200m biegu/400 roweru/200m biegu, Kids 2 (9-11 lat)- 200m biegu/800m roweru/200m biegu oraz Kids 3 (12-13 lat) – 1200m biegu/2000m roweru MTB/800m biegu.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

Giełda minerałów i biżuterii w Zagórzu Śląskim (niedziela)

27 września, w godzinach od 9.00 do 17.00, w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego Akwarium w Zagórzu Śląskim, ul. Wodna 1 odbędzie się Giełda Minerałów i Biżuterii z kamieni szlachetnych.

Czeka na Was mnóstwo atrakcji. Zobaczycie okazy minerałów z Dolnego Śląska i całego świata: agaty, opale, ametysty, ciekawe kryształy górskie. Polecać się będzie oryginalna biżuteria dla pań: minerały połączone z metaloplastyką, bursztyn w drewnie, przepiękne korale z krzemienia pasiastego. A na naszych milusińskich i ich rodziców czekają warsztaty o tematyce geologicznej GEO – Zabawa. Poczuj magię minerałów i zdrowotną siłę kamieni szlachetnych, posłuchaj niesamowitych historii, podziwiaj talent artystów rękodzielnictwa! – zachęcają organizatorzy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSynoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu
Następny artykułNadal nie wiadomo, kiedy będą szczepienia przeciwko grypie dla świdnickich seniorów