Strona główna 0_Slider Nadal nie wiadomo, kiedy będą szczepienia przeciwko grypie dla świdnickich seniorów

Nadal nie wiadomo, kiedy będą szczepienia przeciwko grypie dla świdnickich seniorów

2

Epidemia koronawirusa oraz rozpoczynający się sezon jesienny spowodowały zwiększenie zainteresowania szczepieniami przeciwko grypie, do czego zachęcają epidemiolodzy i przedstawiciele resortu zdrowia. Problemem pozostaje dostępność szczepionek, co z kolei wpływa na możliwość rozpoczęcia świdnickiego programu bezpłatnych szczepień dla mieszkańców powyżej 60 roku życia, a także rozważanej możliwości przeprowadzenia szczepień wśród pracowników świdnickiej oświaty.

Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on w czasie z pandemią COVID-19. Jak wskazywał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, połączenie okresu grypowego z nasileniem zachorowań na COVID-19 jest niebezpieczne, bo trudno będzie lekarzom rozpoznawać te choroby ze względu na zbliżone objawy. – Pierwsze objawy są bardzo podobne, więc bardzo trudno będzie lekarzom pierwszego kontaktu odróżnić, co jest koronawirusem, a co jest infekcją grypową. Dlatego apelujemy o to, byśmy się szczepili przeciw grypie – podkreślał Kraska.

Dodatkową zachętą do zaszczepienia się ma być też dopisanie szczepionek przeciw grypie do listy leków refundowanych. Tym samym z bezpłatnej szczepionki będą mogli skorzystać seniorzy powyżej 75 roku życia. Częściowo (50%) refundowane będą szczepienia dzieci w wieku od 3 do 5 lat, dorośli powyżej 65 roku życia, a także osoby do 65 roku życia cierpiące na choroby współistniejące (m.in. cukrzycę, niewydolność układu oddechowego, niewydolność układu krążenia, chorobę wieńcową, niewydolność nerek).

21 września minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce dostępnych będzie powyżej 2,5 mln szczepionek przeciwko grypie. Chociaż pierwsze z nich pojawiły się już na rynku, pacjenci zwracają uwagę na kłopoty z ich dostępnością. Problem ten zauważalny jest również w Świdnicy. Z tego powodu trwa oczekiwanie na rozpoczęcie realizacji miejskiego programu szczepień ochronnych realizowanego od 2017 roku, który do tej pory objął 836 świdnickich seniorów.

Jesteśmy w stałym kontakcie z realizatorem programu, czyli Centrum Usług Medycznych „Eskulap”. Jeśli tylko uda się pracownikom przychodni zakupić szczepionki, niezwłocznie o tym poinformujemy. Ze szczepień będą mogły skorzystać osoby w wieku powyżej 60 roku, zamieszkałe na terenie Świdnicy. W pierwszej kolejności będą to klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi Izabela Siekierzyńska, dyrektor wydziału polityki społecznej i spraw socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy. W tym roku planowany jest zakup 400 szczepionek.

Świdnicki magistrat rozważa też możliwość przeprowadzenia szczepień wśród pracowników oświaty, o co w złożonym zapytaniu zwrócił się radny Mariusz Kuc. – Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stale monitoruje możliwość zaszczepienia przeciwko grypie pracowników miejskich placówek oświatowych. Nadmieniam, że skierowano zapytania telefoniczne do placówek służby zdrowia, które wykonują taką usługę. Na dzień dzisiejszy Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej nie są w posiadaniu szczepionek i nie wykonują szczepień grupowych – tłumaczy w udzielonej odpowiedzi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]