Strona główna 0_Slider Świdniczanie przestrzegają przepisów związanych z COVID-19? Trwają wspólne kontrole sanepidu i policji

Świdniczanie przestrzegają przepisów związanych z COVID-19? Trwają wspólne kontrole sanepidu i policji

0

W całej Polsce prowadzone są kontrole policji i sanepidu w obiektach użyteczności publicznej. Kontrolujący sprawdzają, czy właściciele i ich klienci nie łamią zasad reżimu sanitarnego wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Przestrzegania przepisów, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa, pilnują także pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy oraz świdniccy policjanci.

Działania prowadzone w całym kraju przez służby sanitarne i policję mają być odpowiedzią na rosnącą liczbę zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce. Kontrolowane są lokale gastronomiczne, sale zabaw, kąpieliska, środki transportu publicznego, czy też stacje paliw. – W czasie wspólnych działań sprawdzane jest przestrzeganie przepisów dotyczących noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Przypominane są również zasady dotyczące zachowania odpowiedniej odległości między klientami oczekującymi w kolejce, czy też o konieczności dezynfekcji dłoni – tłumaczy Monika Kaleta z dolnośląskiej policji.

Policjanci przypominają również, że osoby nieprzestrzegające obowiązujących obostrzeń muszą liczyć się z karą – nie tylko w postaci pouczenia, ale nawet mandatu karnego lub skierowania wniosku do sądu. Mandat za złamanie zasad reżimu sanitarnego może wynieść do 500 złotych, a grzywna nałożona w trybie administracyjnym przez sanepid – nawet 30 tys. złotych.

Od ubiegłego tygodnia wspólne działania służb realizowane są na terenie powiatu świdnickiego. – Od 20 sierpnia prowadzone są wspólne kontrole sanepidu i policji. Do 25 sierpnia przeprowadzono ich łącznie 52. Poza wspólnymi działaniami pracownicy stacji realizują też kontrole nadzorowe, których od 20 sierpnia przeprowadzono 66 – wylicza dr n. med. Ireneusz Skawina, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy. – W wyniku powyższych działań wystosowano 17 pouczeń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – dodaje Skawina. Dotychczas nikogo nie ukarano mandatem, nie wydano też ani jednej decyzji administracyjnej wiążącej się z nałożeniem grzywny.

Chociaż dotychczasowe kontrole prowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy nie wykazały poważniejszych uchybień, służby sanitarne apelują o stosowanie się do obowiązujących przepisów i przestrzegania reżimu sanitarnego. Zgodnie z ostatnimi danymi przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, w całej Polsce potwierdzono dotychczas 63 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W powiecie świdnickim odnotowano do tej pory 133 zachorowania na COVID-19, z czego 11 osób zmarło.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. KMP Wałbrzych

Poprzedni artykułPiekarnik z prowadnicami teleskopowymi – poznaj praktyczne rozwiązanie
Następny artykułPróbowali uciec z poprawczaka. Jeden z nastolatków utknął na ogrodzeniu