Strona główna 0_Slider Nowa informacja turystyczna czeka na odwiedzających

Nowa informacja turystyczna czeka na odwiedzających [FOTO]

3

Świdnicka informacja turystyczna przeniosła się do nowej siedziby mieszczącej się na parterze wyremontowanego budynku Rynek 39/40. Od środy odwiedzający mogą tam kupić produkty regionalne, pamiątki związane ze Świdnicą, skorzystać z dostępu do internetu, a także podziwiać i nabyć prace lokalnych artystów – Kamili Karst, Roberta Kukli i Magdaleny Kucharskiej.

Przypomnijmy, w wybudowanym w latach 1975-1980 budynku Rynek 39/40 przez lata swoje siedziby miały redakcje lokalnych mediów, później pojawiły się tu biura poselskie i senatorskie oraz prywatne firmy. Na parterze przez długi czas funkcjonowały księgarnia i restauracja. Przez ostatnie lata większość pomieszczeń na trzech kondygnacjach budynku stała jednak pusta. Dla wielu najemców nie do przyjęcia były bardzo wysokie koszty ogrzewania oraz brak windy. Poprawę sytuacji miała przynieść modernizacja, na realizację której – w ramach zadania połączonego z przebudową ulicy Siostrzanej i sąsiadującego z nią podwórza – miasto otrzymało 6,5 mln złotych unijnego dofinansowania.

16 maja 2018 roku rozstrzygnięto przetarg na realizację inwestycji w świdnickim Rynku. Zgodnie z zawartą przez miasto umową, warte ponad 4 mln 413 tys. złotych prace miały potrwać do 25 maja 2019 roku. 6 czerwca 2019 roku świdnicki magistrat poinformował jednak o zamiarze przeprowadzenia negocjacji z dotychczasowym wykonawcą robót, firmą SIRBUD-MINARI, ponieważ – jak stwierdzono w uzasadnieniu do ogłoszonego zamiaru udzielenia zamówienia z wolnej ręki – “podczas realizacji robót budowlanych w budynku Rynek 39-40 wystąpiła konieczność sporządzenia dokumentacji projektowej zamiennej do projektu podstawowego wraz ze sporządzeniem ekspertyzy technicznej z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a w konsekwencji projektu budowlanego zmian, a także dokumentacji projektowej aranżacji wnętrza obiektu. W związku z powyższym zaistniała potrzeba dostosowania aktualnego stanu robót budowlanych do obu projektów, co związane jest z ze zwiększonym zakresem prac budowlanych“.

W związku z powyższym 25 czerwca 2019 roku miasto podpisało z dotychczasowym wykonawcą kolejną umowę, opiewającą na 1 mln 291 tys. złotych, ustalając przy tym termin zakończenia robót budowlanych na 15 listopada 2019 roku. Niezależnie od zleconych robót budowlanych, w ramach trzech oddzielnych zamówień wybrano wykonawców, którzy zajęli się dostawą i montażem mebli oraz wyposażenia kuchennego do remontowanego budynku. Dodatkowe środki przeznaczono również na m.in. montaż rolet i zewnętrznego oświetlenia dekoracyjnego. W sumie na ten cel trafiło ponad 740 tys. złotych.

1 czerwca 2020 roku na wyższych piętrach budynku Rynek 39/40 udostępnione zostały przestrzenie Miejskiego Centrum Wspierania Inicjatyw z salami warsztatowymi i szkoleniowymi. Informacja turystyczna przeprowadziła się pod ten sam adres 12 sierpnia.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński, mn