Strona główna 0_Slider Kolejne budynki w świdnickim śródmieściu odzyskają blask

Kolejne budynki w świdnickim śródmieściu odzyskają blask [FOTO]

0

Kamienica przy ulicy Pułaskiego 24, będąca jednym z najcenniejszych przykładów śląskiej architektury mieszczańskiej, a także gmach dawnego gimnazjum ewangelickiego przy ulicy Franciszkańskiej 7 – to kolejne budynki w świdnickim centrum, które doczekają się remontu.

Budynek przy ul. Pułaskiego 24 to barokowa kamienica, wzniesiona w I połowie XVIII wieku, w typie rezydencji miejskiej, o pałacowym charakterze z zachowanymi gotyckimi i późnogotyckimi piwnicami, oraz renesansowym sklepieniem traktu tylnego parteru, o bryle i układzie wnętrz, które ukształtowane zostały w czasie barokowej przebudowy. Usytuowana w centrum historycznego miasta, w pierzei ul. Pułaskiego, wyróżnia się bogatym barokowym portalem oraz detalem sztukatorskim. W ocenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jest to obiekt o dużym znaczeniu historycznym, zabytkowym, kulturowym i wymaga szczególnego traktowania.

Pułaskiego 24 (fot. UM Świdnica)

Kamienica przy ul. Pułaskiego 24 to niezwykle cenny przykład śląskiej architektury mieszczańskiej. Budynek wyróżnia się na tle innych za sprawą bogatego zdobnictwa elewacji frontowej. Każdy detal zostanie poddany dokładnej renowacji przez co prace przy obiekcie potrwają kilka miesięcy. Ten niezwykle żmudny i wymagający precyzji remont będzie na bieżąco kontrolowany przez Urząd Miejski, a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Barbara Sawicka, pełnomocnik prezydenta Świdnicy ds. ochrony i konserwacji zabytków.

Remont kamienicy, który powinien zakończyć się w jeszcze tym roku, pochłonie w sumie około 300 tys. zł, z czego 150 tys. zł to dofinansowanie z budżetu miasta przyznane w ramach programu dotacji celowych dla remontów obiektów zabytkowych.

Rozpoczęcia prac remontowych doczekał się również gmach przy Franciszkańskiej 7. Budynek wzniesiono w latach 1852-1854. Dawniej mieściło się w nim gimnazjum ewangelickie, później Szkoła Podstawowa nr 10, a do niedawna swoją siedzibę miała tam Społeczna Akademia Nauk. Obecnie część gmachu zajmuje dział świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Świdnicki magistrat już w 2018 roku zlecił wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej termomodernizację i przebudowę budynku przy Franciszkańskiej 7. Pod koniec lipca rozstrzygnięto przetarg na wykonanie remontu dachu. Prace te pochłoną ponad 239 tys. złotych, a ich zakończenie ma nastąpić w ciągu czterech miesięcy od dnia podpisania umowy. Zamówienia na wykonanie przebudowy wnętrza gmachu oraz odświeżenia jego elewacji dotychczas nie ogłoszono.

/UM Świdnica, mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBezpłatne zajęcia warsztatowe dla seniorów wraz z dziećmi
Następny artykułWspinali się po rynnie. Strażnicy szukają „amatorów mocnych wrażeń”