Strona główna 0_Slider Jesteśmy gotowi jeszcze raz zrobić rewolucję! W 40 rocznicę powstania Solidarności

Jesteśmy gotowi jeszcze raz zrobić rewolucję! W 40 rocznicę powstania Solidarności [FOTO/VIDEO]

32

– Gdyby się coś działo, to jesteśmy gotowi jeszcze raz zrobić rewolucję – podkreśla Bolesław Marciniszyn, z którego inicjatywy od kilku lat co roku na świdnickim Rynku spotykają się dawni opozycjoniści i działacze NSZZ „Solidarność”. Dzisiaj świętowanie 40 rocznicy Porozumień Sierpniowych dedykowali Białorusinom, którzy od 9 sierpnia walczą z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki.

Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej stało się podwalinami NSZZ Solidarność. Najsłynniejsze porozumienie zawarto 31 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, a jej sygnatariuszem był Lech Wałęsa.

Strajki z lata 1980 roku były inspiracją także dla świdniczan. Akcje protestacyjne przeprowadzono w PKS-ie i MPK. Prace przerwały także niektóre wydziały ŚFUP. W pozostałych zakładach panowała napięta atmosfera, pojawiały się plakaty popierające strajk w stoczni. We wrześniu zaczęły się zawiązywać komitety założycielskie Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. Pierwsze już 4 września powstały w zakładach ZWAP i ZEM, kolejne zawiązały się w następnych zakładach i instytucjach do początków października. W największych świdnickich fabrykach akces do komitetów założycielskich związku złożyło od 61 do 90% załóg.

Za udział w wolnościowym zrywie wielu świdniczan zapłaciło wysoką cenę. Przeżyli internowania, zastraszanie, brak pracy, emigrację. Na rocznicowe spotkania przychodzi garstka dawnych opozycjonistów, wielu podzieliły poglądy. – Taki jest nurt dziejów i demokracji, że nie możemy mieć wszyscy jednakowego zdania i ja to szanuję. Dopóki będziemy mieć siłę, będziemy tu przychodzić i przypominać o rocznicy Porozumień Sierpniowych. To był kamień, który poruszył lawinę – mówi Bolesław Marciniszyn. Pytany o stan demokracji dzisiaj, odpowiada – Może nie jest dobrze, ale myślę, że to jest naturalne. Patrząc na bójkę dwóch obozów, zobaczmy, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Tam demokraci z republikanami okładają się niemiłosiernie, kraj funkcjonuje i u nas jest podobnie. Jakby się coś działo, jesteśmy gotowi jeszcze raz zrobić rewolucję.

Specjalnymi gośćmi rocznicowego spotkania byli mieszkający w Świdnicy Białorusini. O dramacie swoich rodaków mówiła Natalia Polkh-Kastsiukowich.

Razem z dawnymi opozycjonistami i współtwórcami pierwszej Solidarności na Rynku stanął starosta świdnicki Piotr Fedorowicz. Przedstawicieli miejskiego samorządu nie było.

Agnieszka Szymkiewicz

40 lat od powstania Solidarności. Spotkanie na Rynku w Świdnicy.

Gepostet von Swidnica24.pl am Montag, 31. August 2020

Poprzedni artykułDarmowy antywirus nie zawsze wystarcza
Następny artykułSeniorzy świętowali pierwszy rok wspólnych działań