Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Przejazd zabytkowym składem prowadzonym przez parowóz, pyszności podczas Świdnickiego Festiwal Smaków Świata, a może koncerty w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych i festiwalu Strzegom A Cappella? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Świdnicki Festiwal Smaków Świata (piątek-niedziela)

Kuchnię azjatycką, włoską, grecką, meksykańską, amerykańską, niemiecką i wiele innych będzie można skosztować już w ten weekend na świdnickim Rynku. W centrum miasta stanie ponad 20 punktów gastronomicznych, w tym oczywiście uwielbiane przez wielu smakoszy food trucki. W mobilnych restauracjach będziemy mogli zjeść chociażby kultowe hamburgery, włoskie ravioli lub gnocchi, greckie souvlaki z różnych rodzajów mięs czy oryginalne lody tajskie z dodatkiem świeżych owoców i słodkości, a także wiele innych przysmaków z różnych zakątków świata.

Świdnicki Festiwal Smaków Świata gościć będzie na Rynku przez trzy dni – od 28 do 30 sierpnia.

Festiwal „Strzegom A Cappella” (piątek-niedziela)

„Strzegom A Cappella” to nowa inicjatywa muzyczna Jana Tomasza Adamusa. To trzydniowe forum najbardziej uznanych zespołów wokalnych w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, perle dolnośląskiego gotyku wpisanej na listę Pomników Historii, która jest jedną z najpiękniejszych zabytków gotyckich w Polsce. Zjawiskowa gotycka bazylika, wyniesiona do godności Kolegiaty, ze względu na swoje ogromne rozmiary i akustykę jest idealną przestrzenią do wykonawstwa muzyki a cappella.

W trakcie pierwszej edycji przed strzegomską publicznością wystąpią:
pt 28.08
CONCERTO POLACCO
MAREK TOPOROWSKI

sob 29.08
CHÓR NARODOWEGO FORUM MUZYKI
AGNIESZKA FRANKÓW-ŻELAZNY

nd 30.08
CAPELLA CRACOVIENSIS
JAN TOMASZ ADAMUS

Wstęp na koncerty wolny!

Parowozem po Podsudeckiej Magistrali Kolejowej (sobota)

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza na wyjątkowe zakończenie wakacji i przejazdy zabytkowym taborem kolejowym. – Do Państwa dyspozycji oddajemy dwa pociągi – Kolejarz i Młynarz. Wycieczki naszymi pociągami specjalnymi z parowozem umożliwią wszystkim miłośnikom kolejowych podróży zwiedzanie Jaworzyny Śląskiej i Dzierżoniowa, a także połączą dwa oddziały Fundacji – Muzeum Kolejnictwa oraz Młynu Hilberta – opisują organizatorzy.

Nasz historyczny skład poruszać się będzie po najstarszym fragmencie tzw. Podsudeckiej Magistrali Kolejowej. Jej początki sięgają pierwszej połowy XIX w. W lipcu 1844 r. Towarzystwo Kolei Wrocławsko – Świdnicko – Świebodzickiej oddało do użytku linię łączącą Świdnicę z otwartą rok wcześniej linią kolejową Wrocław – Świebodzice. W następnych dekadach linia była wydłużana by uzyskać swój ostateczny kształt w 1876 r. Skład pociągu tworzy lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r. oraz 3 wagony osobowe serii Ci28 i Bi29 z lat 1928-1930. Podróżni mogą kupić bilet w jedną lub dwie strony oraz zwiedzić zabytki miasta i placówki Fundacji – dodają.

Szczegóły dotyczące przejazdów oraz cennik dostępne są na stronie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Dożynki gminne w Świebodzicach (sobota)

W najbliższą sobotę (29 sierpnia) o godz. 14.00 w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzicach odbędzie się msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. Nabożeństwo uświetni występ kapeli folkowej „Góralska Hora”, pochodzącej ze Szczyrku. Po mszy zespół zagra koncert dla publiczności.

Zawody LOTTO Strzegom Horse Trials (do niedzieli)

Niemal 300 koni, osiem tras crossowych, wybitni jeźdźcy, w tym aktualna mistrzyni Europy oraz emocjonująca walka o Puchar Narodów – trwają zawody LOTTO Strzegom Horse Trials.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

„40 lat Solidarności” – wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa (od soboty)

Od 29 sierpnia do 11 października 2020 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy prezentowana będzie wystawa “40 lat Solidarności”, która powstała w oparciu o zbiory księdza Tadeusza Farysia. Na wystawie zaprezentowane zostaną liczne dokumenty, wydawnictwa drugiego obiegu i ulotki nazywane wtedy bibułami, drukowane i kolportowane przez działaczy „Solidarności”, za co w latach 70. XX w. i po wprowadzeniu, 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego groziła kara więzienia lub inne represje. Na wystawie prezentujemy fotografie i pamiątki okolicznościowe z tamtych lat, m.in. pierwsze numery „Tygodnika Solidarność”, „Monitora Dolnośląskiego”, czy wydawanej od maja 1989 r. „Gazety Wyborczej”. Cennym artefaktem obecnym na ekspozycji jest obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego.

Dla przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu, klimatu tamtych czasów, Muzeum Dawnego Kupiectwa stworzyło ekspozycję w oparciu o nowoczesne środki przekazu: aranżację „podziemnej drukarni Solidarności”, kiosku z gazetami z lat 80. XX w., czy kącika płytowego z „zakazanymi piosenkami”.

Kwiat Jabłoni na wielkim ekranie w Świdnicy (sobota)

fot. Dawid Ilnicki/mat. organizatorów

Już w sobotę w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury będzie można obejrzeć nagranie koncertu zespołu Kwiat Jabłoni z festiwalu Pol’and’Rock 2019. Na wydarzeniu obowiązuje ograniczona ilość miejsc a bezpłatne wejściówki są dostępne on-line.

Kwiat Jabłoni to zespół grający na styku gatunków takich jak pop i folk, łącząc elektronikę z fortepianem i mandoliną. Debiutancką płytą wdarli się na największe festiwale i sale koncertowe a ich występy są wypełnione publicznością po brzegi. O znakomitym odbiorze wśród słuchaczy może świadczyć Złoty Bączek przyznany za koncert na Pol’and’Rock oraz Złota Płyta, którą odebrali niedawno.

Ostatni album Kwiatu Jabłoni to “Niemożliwe”, który za sprawą Radosława Duszyńskiego trafił do konkursu Świdnickich Recenzji Muzycznych: “Tym którzy mówią, że nie da się wymyślić już niczego nowego w muzyce, że wszyscy się powtarzają i zapożyczają od siebie, jako lek otwierający oczy, koniecznie trzeba podać Kwiat Jabłoni. I nie chodzi tu o napój – od którego notabene pochodzi nazwa zespołu – ale o płytę duetu Sienkiewiczów.”

Pokaz rozpocznie się w sobotę 28 sierpnia o godzinie 19:00 w sali teatralnej ŚOK (Rynek 43). Szczegółowe informacje m.in. o wejściówkach oraz zasadach bezpieczeństwa znajdują się na stronie organizatora.

Świdnickie Noce Jazzowe (sobota-niedziela)

29.08.2020, godz. 16.00, podcienia przy wejściu do Teatru, wstęp wolny
Dixie Tigers Band

30.08.2020, godz. 12.00, podcienia Ratusza w Świdnicy przy ul. Wewnętrznej, wstęp wolny
Strefa Chillout: DJ Paster+trąbka, Grzegorz Olszanowski-sax, Yurii Baranovskyi-performer gitary

Dożynki Gminy Świdnica (niedziela)

Wójt Gminy Świdnica Teresy Mazurek oraz współorganizatorzy gminnego Święta Plonów – mieszkańcy sołectw Wilków i Niegoszów – serdecznie zapraszają na uroczystą Mszę Świętą Dożynkową, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 sierpnia o godz. 12.00, w kościele pw. św. Mikołaja w Pszennie.

W tym roku dożynki gminne będą miały inną oprawę niż zwykle, z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. – Gmina Świdnica ma szczególne powody do uroczystego dziękczynienia za plony ziemi. To największa gmina rolnicza w powiecie świdnickim. Współgospodarzem tegorocznego święta plonów będą mieszkańcy dwóch sołectw: Wilków i Niegoszów. To właśnie przedstawicielom z tych miejscowości przypadnie zaszczyt przygotowania jedynego w tym roku wieńca dożynkowego. Delegacje z pozostałych sołectw przyniosą pachnące bochny chleba, upieczone z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów – mówią organizatorzy.

Dożynki gminne w Strzegomiu (niedziela)

Muzealnym Pociągiem Specjalnym po zabytkowej estakadzie kolejowej w Strzegomiu (niedziela)

mat. organizatorów

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do udziału w przejazdach Muzealnych Pociągów Specjalnych po zabytkowej estakadzie kolejowej w Strzegomiu. W najbliższą niedzielę, 30 sierpnia, parowóz TKt48-18 z Muzeum Kolejnictwa na Śląsku ponownie pojawi się na tej wyjątkowej trasie kolejowej. Zabytkowy skład przyjedzie do Strzegomia i przejedzie pięciokrotnie na trasie Strzegom Główny – Strzegom Miasto – Estakada – Strzegom Grabina i z powrotem na stację Strzegom Główny.

Estakada w Strzegomiu z 1911 roku otacza łukiem o długości 630 m historyczną starówkę począwszy od głowicy rozjazdowej stacji Strzegom Miasto. Składa się z 45 stosunkowo niskich, betonowych arkad i 3 stalowych wiaduktów. Estakada kolejowa w Strzegomiu to jeden z trzech takich obiektów w Polsce po estakadzie we Wrocławiu i Gorzowie Wielkopolskim. W styczniu 2020 PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły remont obiektu i przygotowanie nowego toru.

Szczegóły dotyczące przejazdów oraz cennik dostępne są na stronie Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Finałowy koncert festiwalu Krzyżowa-Music (niedziela)

Trwająca od 18 sierpnia szósta edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music powoli dobiega końca. Przed nami jednak jeszcze weekend pełen muzycznych atrakcji, których zwieńczeniem będzie uroczysty Koncert Finałowy. Rozpocznie się on o godzinie 18.00 w niedzielę 30 sierpnia na dziedzińcu w Krzyżowej.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułNowozelandczycy liderami czterogwiazdkowego konkursu
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Możliwe są burze