Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Spotkanie z polskimi motocyklistami i kierowcami rajdowymi, liczne atrakcje dla najmłodszych podczas weekend pod parą w jaworzyńskim muzeum, kulturalna uczta w ramach 21. edycji Festiwalu Bachowskiego, a może piknik wojskowy będący częścią obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej? Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Weekend pod parą z Tomkiem i przyjaciółmi (sobota-niedziela)

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej serdecznie zaprasza 15 i 16 sierpnia 2020 roku na zwiedzanie autentycznej zabytkowej parowozowni w towarzystwie wszystkich bohaterów bajki Tomek i Przyjaciele.  Dla najmłodszych zostaną przygotowane stacje kolejowe do zaliczenia:

  • Stacja nr 1 – na tej stacji dzieci poznają zasady bezpieczeństwa na drodze i przejściu kolejowym, znaki drogowe, zasady korzystania z kolejowego rozkładu jazdy,
  • Stacja nr 2 – to stacja, na której dzieci pomalują kredą prawdziwy parowóz i zamienią go w bajkową postać,
  • Stacja nr 3 – restauracja w wagonie Wars serwuje menu dla dzieci,
  • Stacja nr 4 – na tej stacji stanie fotobudka w której każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie,
  • Stacja nr 5 – warsztaty artystyczne,
  • Stacja nr 6 – Parowozownia w miniaturze – zwiedzanie makiet kolejowych,
  • Stacja nr 7 – balony,
  • Stacja nr 8 – przejażdżki parowozem TKt48 oraz wagonem osobowym.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia i na stronie Muzeum Kolejnictwa.

XXI Festiwal Bachowski

Tegoroczna edycja Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy rozpoczęła się 24 lipca i potrwa do 16 sierpnia, będąc dodatkowo poszerzona o koncerty odbywające się w regionie aż do 30 sierpnia. W tym roku udział w koncertach jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie bach.pl.

Program na najbliższy weekend:

pt 14 VIII, godz. 18:00, Kościół Pokoju (Hala Chrztów)
Sonata i wino

pt 14 VIII, godz. 20.00, Kościół Pokoju
J.S. Bach, Die Kunst der Fuge
Aleksander Mocek

so 15 VIII, godz. 11.00, Piława Górna
Śniadanie na trawie
Mendelssohn, Lieder im Freien zu Singen

so 15 VIII, godz. 18:00, Kościół Pokoju
J.S. Bach, Koncerty brandenburskie 4, 5 i 6
Concerto Polacco • Marek Toporowski

II Przegląd Zespołów Folkowych i Ludowych w Żarowie (sobota)

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zaprasza na Folkowo i Kolorowo: II Przegląd Zespołów Folkowych i Ludowych. Festiwal odbędzie się na placu targowym w Żarowie, 15 sierpnia 2020 r., godz. 15.00.

Nocne zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa (sobota)

W Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej już na stałe do kalendarza wydarzeń weszły nocne zwiedzanie. Zwiedzający mają możliwość odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum – m.in. warsztatu, schronu przeciwlotniczego z lat 40-tych czy kuźni-informuje placówka.

Muzeum będzie otwarte 15 sierpnia w godzinach 19.00 – 22.00. Dla wszystkich chętnych na Nocne Zwiedzanie w Muzeum Kolejnictwa przygotowana została specjalna oferta – zwiedzanie połączone z noclegiem w wagonach sypialnych. Konieczna wcześniejsza rezerwacje na maila [email protected].

X Koncert Maryjny poświęcony ś.p. ks. Markowi Żmudzie (sobota)

Strzegomskie Centrum Kultury, Józef Kuźma oraz przyjaciele zapraszają na wyjątkowy X Koncert Maryjny poświęcony Ś. P. ks. Markowi Żmudzie, który odbędzie się 15 sierpnia br. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu. Początek wydarzenia o godz. 19.15.

Spotkanie z polskimi motocyklistami, kierowcami rajdowymi w Świebodzicach (niedziela)

16 sierpnia na Gminnym Lądowisku w Świebodzicach odbędzie się spotkanie z polskimi motocyklistami, kierowcami rajdowymi: Jackiem Czachorem oraz braćmi Pawłem i Arturem Stasiaczkiem. Goście przybędą na wspólne zaproszenie prezesa Towarzystwa Lotniczego Dariusza Błaszczyka i członka TLS Fabrizio Bosetti, rajdowca i przedsiębiorcy. Organizację spotkania wsparł Urząd Miejski w Świebodzicach.

Otwarte spotkanie dla mieszkańców, w szczególności miłośników motocykli i rajdów, odbędzie się w godz. od 11.00 do 13.00 na Gminnym Lądowisku. Goście będą opowiadać o swoich sukcesach, pasji i miłości do motosportu oraz imprezach w których brali udział m.in. Dakar, Africa Eco Race, Cross Country. Sportowcy zaprezentują również swoje maszyny, na których rywalizują, pokonując nieraz kilkaset kilometrów w ekstremalnych warunkach, podczas każdego odcinka rajdu. Panowie już zapowiedzieli że chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z tą dyscypliną sportu oraz dlaczego tak ważne w życiu jest posiadanie pasji.

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej (niedziela)

Święto Polskich Sił Zbrojnych i setna rocznica Bitwy Warszawskiej będą miały w tym roku bogatą oprawę. 15 sierpnia w Dzierżoniowie, a 16 sierpnia w Świdnicy będzie można uczestniczyć w licznych wydarzeniach, na które zapraszają Obywatelski Ruch Patriotyczny i Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne.

W Świdnicy w niedzielę 16 sierpnia o godzinie 11.00 zostanie wystawiona warta honorowa przed Dębem Katyńskim na placu św. Małgorzaty, a pół godziny później przy miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej. O 13.00 w kościele pw. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych zostanie odprawiona msza św. z asystą wojskową. Na 14.30 zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kompanię honorową wystawią Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych i Chemicznych z Wrocławia. W uroczystościach weźmie udział Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia. Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy pamiątkowej odczytany zostanie Apel Poległych i zostanie oddana salwa honorowa. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe buttony.

O 15.15 na promenadzie kardynała Wyszyńskiego rozpocznie się piknik wojskowy, w którym udział wezmą Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kłodzka, 22 Karpacki Pułk Piechoty Górskiej z Kłodzka, Straż Graniczna z Kłodzka, Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni, Sowiogórskie Stowarzyszenie Strzeleckie, Firma ARPOL – producent racji żywnościowych dla wojska, Nadleśnictwo Świdnica, Muzeum Broni i Militariów z Witoszowa Dolnego.

Wieża Targowa w Strzegomiu czeka na zwiedzających (niedziela)

Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej zaprasza w każdą niedzielę w godz. 15.00 – 18.00 na zwiedzanie Wieży Targowej.

Pierwsze wzmianki na temat Wieży Targowej pojawiły się w 1433 r. w starej Księdze Miejskiej. Budowla miała wówczas ok. 16 metrów wysokości i pełniła rolę siedziby lokalnej władzy. Szczyt wieży był punktem obserwacyjnym, który pomagał w obronie miasta. W 1533 r. zapadła decyzja o rozbudowie wieży, która „urosła” do 26 metrów wysokości, a na jej szczycie pojawił się hełm w renesansowej formie. Od tego czasu do 1945 r. wieża przechodziła wielokrotnie remonty. Po zniszczeniach powstałych na skutek II wojny światowej ostatecznie zdemontowano uszkodzony hełm, który mógł w każdej chwili przechylić się i zawalić. W 1999 r. rozpoczął się remont wieży, która do tego czasu nie miała zadaszenia. Ówcześni włodarze miasta zdecydowali, że wieża zostanie nakryta szklanym, ostrosłupowym hełmem o wadze ponad 5 ton. W tym czasie odnowiono także wnętrze.

Dziś wieża wraz z hełmem ma prawie trzydzieści sześć metrów wysokości, a wraz z kolorowym podświetleniem jest widoczna w panoramie miasta w każdą noc. Wieża Targowa pełni funkcję punktu widokowego, który gwarantuje niezapomniane wrażenia dla mieszkańców i turystów. Najbardziej spektakularny widok jest jednak tuż po zachodzie słońca i nocą.

/opr. mn/

Poprzedni artykułOcalić pamięć o obrońcach Ojczyzny. Upamiętnili Mieczysława Kozara-Słobódzkiego
Następny artykułZałoga GładkiRallyTeam gotowa do startów!