Strona główna 0_Slider Co dalej z przebudową basenu letniego? Radni apelują o niezwłoczne wykonanie remontu

Co dalej z przebudową basenu letniego? Radni apelują o niezwłoczne wykonanie remontu

8

We wrześniu mają zostać przedstawione plany świdnickiego magistratu dotyczące przebudowy kompleksu basenowego przy ulicy Śląskiej. Dotychczas ogłaszane przetargi kończyły się fiaskiem, a na przygotowania i formalności związane z remontem przeznaczono około miliona złotych. Na konieczność przeprowadzenia pilnych prac naprawczych w celu „reanimacji” obiektu zwróciła ostatnio uwagę grupa ośmiu radnych opozycji. – Wieloletnie i kolejne próby modernizacji i budowy kąpieliska nie powiodły się. Dlatego należy dokonać modernizacji w skali realnej i możliwej do realizacji z użyciem własnych posiadanych środków finansowych – wskazali samorządowcy. O wykonanie kompleksowej modernizacji zaapelowali z kolei radni SLD.

Mamy obecnie sytuację bez precedensu od czasów chyba II wojny światowej – w Świdnicy nie można się wykąpać. Naturalnym jest, że w lipcu i sierpniu są remontowane baseny kryte, których mamy dwa. Dodatkowo zamknięty jest kompleks basenów letnich, wystąpił deficyt wody w zalewie Witoszówka, no i wprowadzono jeszcze zakaz kąpieli na rzece Bystrzyca. Właściwie nie ma gdzie zamoczyć nogi. Myślę, że już czas, by coś z tym zrobić, abyśmy w przyszłości takiej sytuacji się wystrzegli. W naszej ocenie, w ocenie radnych należałoby przystąpić ponownie do inwestycji, którą moglibyśmy nazwać remontem kompleksu basenów letnich przy ulicy Śląskiej – mówił radny Krzysztof Lewandowski podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej, uzasadniając wniosek złożony na ręce prezydent Świdnicy. Jak wskazywał, dotychczasowe działania miasta związane z inwestycją „utknęły w martwym punkcie”.

Mamy propozycję, którą składamy w postaci projektu uchwały Rady Miejskiej, by przeznaczyć na remont kompleksu basenów letnich 7 mln złotych z nadwyżki budżetowej z roku 2019. Przy sprawozdaniu pani prezydent i pan skarbnik potwierdzili, że mamy 7 mln więcej z przychodów, niż się spodziewaliśmy. Nie pamiętam byśmy je rozdysponowali, czyli zakładamy, że one gdzieś tam w naszych zasobach są – tłumaczył Lewandowski. – Musimy sobie też powiedzieć, że budowanie basenów za 50 i więcej milionów jest ponad nasze siły. Powinniśmy więc dostosować lub spróbować zmodernizować kąpielisko na skalę naszych realnych możliwości. 7 milionów powinno wystarczyć na remont, na reanimację tego kompleksu. Ta inwestycja powinna być realizowana przez podmioty zewnętrzne, wyłonione w przetargu. Inwestycja powinna być zrealizowana do 1 czerwca 2021 roku – dodał radny.

Pod wnioskiem do władz Świdnicy podpisali się: Krzysztof Lewandowski, Luiza Nowaczyńska, Andrzej Ora, Aldona Struzik, Ryszard Makowski, Józef Cygan, Zofia Skowrońska-Wiśniewska oraz Lesław Podgórski.

O realizację przebudowy basenowego kompleksu zaapelowali również radni SLD. – Składamy wniosek o rozpoczęcie prac nad budową nowego basenu, nawet kosztem zadłużania naszego miasta. Prosimy o jak najszybsze rozpoczęcie takich prac. Remont częściowy, jak wiemy, nic nie przyniesie. Naszym mieszkańcom należy się wykonanie kompletnej budowy nowego basenu, zgodnie z projektem, który już mamy gotowy i prawie zatwierdzony. Ewentualnie prosilibyśmy dokonać pewnych modyfikacji. Zdajemy sobie sprawę, że taki remont – budowa w sumie – nie jest w stanie odbyć się w ciągu jednego roku. Minimum będzie to wynosiło na pewno dwa lata, ale uważamy, że mieszkańcom naszego miasta się to należy – zwłaszcza po tym, co się działo w tym sezonie, jakie mieliśmy problemy z takimi terenami – mówił Rafał Fasuga, wiceprzewodniczący świdnickiej Rady.

Jesienią będziemy Państwu chcieli przedstawić, w jaki sposób chcemy to zadanie zrealizować. (…) Będziemy mówić zarówno o zakresie technicznym, jak i sposobie sfinansowania tej inwestycji, w taki sposób, aby budżet miasta odczuł to jak najmniej. Co nie znaczy, że nie odczuje – wyjaśniała w odpowiedzi prezydent Świdnicy. – Myślę, że we wrześniu będzie czas, żeby porozmawiać o basenie i przedstawić, w jaki sposób chcemy to zadanie zrealizować – bo chcemy, bo uznajemy, że taki obiekt jest w Świdnicy bezwzględnie potrzebny – zapewniła Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSpektakl „Cudowna terapia” w Świdnicy [KONKURS]
Następny artykułGmina Świdnica: od września nowe stawki za wywóz śmieci