Strona główna 0_Slider Wizerunek słynnego pedagoga w II LO uwolniony spod warstw farby

Wizerunek słynnego pedagoga w II LO uwolniony spod warstw farby

2

Pokolenia uczniów II LO w Świdnicy najpewniej dość obojętnie mijały wizerunek mężczyzny, nieco przypominający Fryderyka Chopina. Nieopisana płaskorzeźba przez lata była przykryta warstwą farby, a dziś udało się ją wydobyć w pełnej krasie. Ten wizerunek jest wyjątkowy z co najmniej dwóch powodów.

Nad umywalką naścienną w świdnickim liceum uwieczniony został przez wybitnego rzeźbiarza Hermana Dubois (który odcisnął piętno na architekturze Świdnicy lat 20.XX wieku). – W 1928 roku z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Ewangelickiej Żeńskiej Szkoły Ludowej nadano tej placówce oświatowej imię Johanna Heinricha Pestalozziego (1746-1827) – wybitnej postaci przełomu XVIII i XIX wieku, jednego z reformatorów pedagogiki europejskiej – relacjonuje Marian Twardowski, autor publikacji poświęconej pracom artysty rzeźbiarza Hermanna Duboisa, która ukazała się na portalu Świdnica – Moje Miasto | Świdnickie Archiwum Cyfrowe. Dubois był autorem  kompozycji rzeźbiarskiej z wizerunkiem Pestalozziego wraz z motywami przyrodniczymi.

Kompozycja przed odnowieniem

„Johann Heinrich Pestolazzi był szwajcarskim pedagogiem. W rozprawie Wieczory pustelnika (1780). Zamierzał w niej uogólnić i sformułować podstawowe zasady wychowania człowieka kładąc nacisk na fakt, iż głównym celem wychowania jest rozwój i wyrobienie wewnętrznej siły natury ludzkiej. Propagował także tezę, że każdy człowiek ma prawo do wykształcenia. Pestalozzi twierdził iż podłożem wychowawczym, na którym ma rozwijać się prawdziwe człowieczeństwo jest rodzina. Dla Pestalozziego to życie i tkwiące w nim momenty uczuciowe stwarzały naturalne, a co za tym idzie najkorzystniejsze warunki wychowania.Pestalozzi pragnął wychować dzieci na użytecznych członków społeczeństwa, które będą umiały zapewnić sobie konieczne środki do życia.

Pestalozzi jest patronem wielu szkół. Szkoły im. Pestalozziego znajdowały się przed wojną we Wrocławiu, Świdnicy, Legnicy, Głogowie, Elblągu i Stargardzie. W Świdnicy i Wrocławiu znajdowały się jego rzeźby, a we Wrocławiu ulica jego imienia. W Gdańsku istniała przed wojną Pestalozzischule. W „Blaszanym bębenku” Güntera Grassa główny bohater (Oskar Matzerath) rozpoczynał w tej szkole swoją edukację. Dziś w budynku tym mieści się II LO i XIX LO, a ulica nazwana jest nazwiskiem Pestalozziego. W Bydgoszczy również znajduje się ulica Pestalozziego, przy której mieści się szkoła budowlana i jej internat. Swoją ulicę Pestalozzi ma także w Elblągu oraz Zabrzu a także we Wrocławiu.”*

– Odsłonięcie wizerunku tego wybitnego pedagoga jest ogromna radością – mówi Zofia Skowrońska-Wiśniewska, wicedyrektor II LO. – Obok kompozycji powinna znaleźć się tabliczka informująca o tym, kim był Pestolazzi i co oznaczają symbole umieszczone na kompozycji – uważa nauczycielka liceum Maria Szymańska.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski
*wikipedia