Strona główna 0_Slider W dwa lata zebrał 100 ton śmieci. Trwa zbiórka mająca wesprzeć Waldemara...

W dwa lata zebrał 100 ton śmieci. Trwa zbiórka mająca wesprzeć Waldemara Woźniaka

2

Każdego dnia poświęca kilka godzin, by oczyszczać lasy, przydrożne rowy, łąki i rzeki z odpadów, nawiezionych przez nieodpowiedzialnych ludzi. Jest skrupulatny i skuteczny. Waldemar Woźniak z Pszenna swoją emeryturę dedykował Ziemi. Jego trud spotyka się z entuzjastycznymi reakcjami. Teraz każdy może wesprzeć ekologa nie tylko pochwałą.

Emerytowany pocztowiec już blisko dwa lata sprząta tereny w gminach Świdnica, Marcinowice, Jaworzyna Śląska, Mietków, Świebodzice. Sam wypatruje śmietnisk, ale reaguje też na każde zgłoszenie. Jego nieprzejednana walka o środowisko zyskała mu uznanie nie tylko w Polsce. Reportaże o Waldemarze Woźniaku przygotowali dziennikarze z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Gościł w największych stacjach radiowych i telewizyjnych w Polsce. – Zależy mi na tym, żeby ludzie uszanowali te miejsca, które już zostały wysprzątane. Jest już trochę lepiej – mówi Waldemar Woźniak, ale codziennie znajduje nowe miejsca, gdzie leżą tony starych opon, mebli, plastiku.

– Żyję z emeryckiej wypłaty, dlatego trudno mi jest zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę plastikowych worków czy narzędzi do sprzątania. Dlatego o pomoc proszę lokalne służby drogowe. Czasem je dostaję, ale czasem muszę za nie płacić sam – podobnie jak za wywóz śmieci czy dużych gabarytów. Nie czuję się bohaterem – robię to, bo od dziecka nauczono mnie ciężkiej pracy, a dbanie o środowisko uważam za mój obowiązek – podkreśla Woźniak. Pracę społecznika doceniają m.in. gmina Świdnica i Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego, które natychmiast po zebraniu odpadów zapewniają ich wywóz, przekazują Waldemarowi Woźniakowi worki i rękawice.

Pracę społecznika docenili m.in. twórcy platformy Planet Heroes, od których ekolog otrzymał 1000 złotych na zakup worków, rękawic czy opłacenie wywozu odpadów. Wpłat można dokonywać na planetheroes.pl. To zachęta także dla innych osób, które nie mogą zaangażować się w sprzątanie, ale chcą wesprzeć społecznika z Pszenna. Zgodnie z tą ideą uruchomiona została również zbiórka na portalu zrzutka.pl. – Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się zebrać dużą sumę, która pomoże Panu Waldemarowi i pozwoli dalej działać dla środowiska – wskazuje Agata Pastuch, inicjatorka akcji.

/mn/