Strona główna Bez kategorii Jak pozyskać dofinansowanie unijne na rozwój firmy?

Jak pozyskać dofinansowanie unijne na rozwój firmy?

0

Rozwój firmy wymaga dodatkowych środków finansowych, do których nie zawsze mamy dostęp. Warto więc wiedzieć, że Unia Europejska proponuje kilka opcji finansowania innowacyjnych rozwiązań, które warto wdrążyć do swojego przedsiębiorstwa. Środki finansowe pochodzą z funduszy unijnych – Programów Operacyjnych i Programów Regionalnych. Dowiedz się, co warto o nich wiedzieć.

Finansowanie preferencyjne dla przedsiębiorców w ramach programów UE
Programy europejskie oferują różnorodne formy finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Obecnie można korzystać z takich programów pomocowych jak na przykład COSME, EaSI czy Horyzont 2020. Warto także wiedzieć, że oferta, kierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorców, jest rozszerzana na bieżąco, dlatego z czasem pojawia się coraz więcej rozwiązań.

Kto może skorzystać z finansowania?
Preferencyjne finansowanie to propozycja dla bardzo szerokiej grupy przedsiębiorców, dlatego jeszcze dzisiaj warto sprawdzić, czy nasza firma może otrzymać tego typu pomoc. Z preferencyjnego finansowania korzystać mogą osoby samozatrudnione, mikro przedsiębiorcy oraz małe i średnie firmy ze wszystkich branż. Warto jednak wspomnieć, że dofinansowanie nie wyklucza także dużych podmiotów.

Na jakie rodzaje finansowania możemy liczyć?
W ramach programu dofinansowania w postaci środków unijnych możemy liczyć na różne rodzaje pomocy finansowej. Pożyczki, leasing, kredyty obrotowe czy inwestycyjne to nie wszystko. UE proponuje także finansowanie kapitałowe, takie jak fundusze venture capital.

Za środki uzyskane z preferencyjnego finansowania możemy dokonać różnego rodzaju zmian i modernizacji w działaniu naszej firmy. Może być to finansowanie kontraktu lub zakup nowego potrzebnego sprzętu.

Chociaż środki uzyskane z funduszy unijnych muszą być zwrócone, to kredyty i pożyczki udzielone w ich ramach są o wiele korzystniejsze niż inne formy pozyskiwania środków na prowadzenie firmy. Wymagają niższych zabezpieczeń i wkładu własnego. Aby ubiegać się o wsparcie, nie musimy także posiadać długiej historii kredytowej.

Fundusze unijne dla firm stają się coraz popularniejsze i pomagaja w rozwoju firmy.

W jaki sposób uzyskać wsparcie?
Finansowanie w ramach środków unijnych jest bardzo korzystne, dla wielu osób jednak najważniejsze pytanie brzmi: jak je uzyskać? Cały proces nie jest trudny do załatwienia, nie niesie za sobą napiętych terminów i kolejek. Finansowanie otrzymujemy za pośrednictwem Narodowych Pośredników Finansowych Programów UE. Wszystko można w łatwy sposób sprawdzić online. Oferty poszczególnych pośredników znajdują się na stronach Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. Tam też znajdziemy wszystkie potrzebne odnośniki.

Dzięki środkom unijnym – różnego rodzaju programom i referencyjnemu finansowaniu możemy nie tylko założyć naszą własną działalność gospodarczą, ale także rozwinąć tę, którą już prowadzimy. Nie ważne czy chcemy inwestować w projekty badawcze, różnego rodzaju innowacje czy rozwiązania ekologiczne – w ten sposób możemy w łatwy i szybki sposób pozyskać potrzebny kapitał.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułW dwa lata zebrał 100 ton śmieci. Trwa zbiórka mająca wesprzeć Waldemara Woźniaka
Następny artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Już 112 ozdrowieńców