Strona główna 0_Slider Pochwała konserwatora i zapowiedź nagrody dla znalazcy szabli

Pochwała konserwatora i zapowiedź nagrody dla znalazcy szabli

0

Słów pochwały dla mieszkańca Świebodzic nie szczędzi Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. – Promujemy takie postawy! – podkreśla urząd konserwatorski, wskazując na pana Tomasza Wierzbickiego ze Świebodzic, który na pikniku znalazł zabytkową szablę i przekazał ją we właściwe ręce.

Poszliśmy w stronę ulicy Sportowej, w stronę Lubiechowa. Było ciepło, chcieliśmy, by córka pokąpała się strumyku. Zacząłem oczyszczać teren, żeby położyć koc. W pewnym momencie trafiłem – na jak mi się wydawało – jakiś korzeń – opowiada Tomasz Wierzbicki w rozmowie ze Świdnickim Portalem Historycznym. Jak się okazało, nie był to korzeń tylko XIX-wieczna szabla pruska.

Znalazca szablę przekazał do Urzędu Miejskiego na ręce burmistrza Pawła Ozgi. – A ten stosownie do przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami powiadomił nasz urząd – czytamy na fb Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków.


Szabla pomimo wyraźnej korozji zachowała się prawie w całości. Kwerenda wykazała, że mamy do czynienia z szablą pruską używaną przez wojsko jako model M1848. Trafi ona do placówki muzealnej, gdzie będą podjęte zabiegi konserwatorskie. Znalazcy przysługuje nagroda. W najbliższym czasie, po uzyskaniu zgody właściciela terenu, powrócimy do miejsca odkrycia w celu weryfikacji czy coś jeszcze tam nie zostało – zapowiadają konserwatorzy.

/opr. asz, zdjęcia DWKZ/

Poprzedni artykułZnakomity weekend naszej młodzieży
Następny artykułJak zalety opakowań z tworzyw sztucznych wykorzystuje branża spożywcza?