Strona główna 0_Slider Fundusz Sprawiedliwej Transformacji impulsem do rozwoju aglomeracji? Prezydent Wałbrzycha: jeżeli nie wykorzystamy...

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji impulsem do rozwoju aglomeracji? Prezydent Wałbrzycha: jeżeli nie wykorzystamy tych środków, będzie to wyłącznie nasza wina

1

Najważniejsze jest opracowanie wspólnie z mieszkańcami projektów, które będą odpowiadały naszym potrzebom i spełniały cele funduszu. Wszystko wskazuje na to, że mamy bardzo mało czasu – podkreślał prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej podczas poniedziałkowego spotkania poświęconego Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji. Środki z wielomiliardowego, unijnego programu mają trafić m.in. do Aglomeracji Wałbrzyskiej, jednak możliwość ich wykorzystania zależeć będzie od zaangażowania lokalnych samorządów, przedsiębiorców, organizacji oraz mieszkańców.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jeden z mechanizmów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu działania Unii Europejskiej na rzecz zrównoważonej gospodarki. Fundusz ma za zadanie wspierać regiony, których gospodarki opierają się lub budowane były w przeszłości na wydobyciu węgla. W latach 2021-2027 dla całej UE przewidziano 10 mld euro, z czego Polska ma otrzymać 3,5 mld euro. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce przeznaczyć te pieniądze dla województw: śląskiego, wielkopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego oraz dolnośląskiego.

Jakie wsparcie w ramach FST otrzyma Dolny Śląsk? – Proces negocjacyjny trwa, a organem odpowiedzialnym za stworzenie Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji jest Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Ostateczna wersja rozporządzenia o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nie została jeszcze przyjęta i podlegać będzie dalszym negocjacjom. Z informacji uzyskanych z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wiadomo, że rozpoczęcie tzw. trilogu dotyczącego FST planowane jest od października 2020 roku, a zakończenie ma nastąpić do końca 2020 roku – wyjaśniają przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.

Z unijnych środków skorzystać mogłaby również Aglomeracja Wałbrzyska. – Fundusz to niebywała szansa dla naszego regionu. Czasu jednak jest mało. Do końca tego roku mamy przygotować – a właściwie urząd marszałkowski ma przygotować – Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji. Uznaliśmy, że nie możemy tracić ani tygodnia – tłumaczył Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Z tego właśnie powodu podjęto decyzję o zwołaniu spotkania konsultacyjno-informacyjnego, podczas którego przedstawiciele samorządów, instytucji, stowarzyszeń pracodawców oraz przedsiębiorców, organizacji społecznych i fundacji, a także sami mieszkańcy, mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi funduszu.

Uważamy, że jest potrzeba zwiększenia partycypacji mieszkańców w decyzjach dotyczących terenów, na których mieszkają. Z tego względu zdecydowaliśmy się zorganizować to spotkanie i mamy nadzieję, że będą następne. Naszym wspólnym zadaniem będzie opracowanie wspólnie terytorialnego planu do funduszu sprawiedliwej transformacji – zaznaczył Szełemej.

Jeszcze w tym tygodniu urząd marszałkowski ma poinformować o przebiegu negocjacji dotyczących wysokości wsparcia, jakie Dolny Śląsk otrzyma w ramach Funduszu. Już teraz, w celu przeprowadzenia analizy zapotrzebowania na poszczególne kierunki wsparcia pod kątem przygotowania Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, zarząd województwa ogłosił nabór wstępnych propozycji projektów. Szczegóły dotyczące naboru dostępne są na stronie UMWD.

/Tekst i foto: Artur Ciachowski/

Poprzedni artykuł123 km/h przez Boleścin. Drogowy pirat w rękach policji [VIDEO]
Następny artykułMiasto stara się o środki na usuwanie azbestu. We wtorek rusza inwentaryzacja