Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Piknik historyczny w 258. rocznicę bitwy pod Burkatowem i Lutomią, wycieczka muzealnym pociągiem prowadzonym przez zabytkowy parowóz, a może koncerty w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych i Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga? Podpowiadamy co można robić w ten weekend.

V Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga (piątek)

17.07.2020, PIĄTEK, 18:30
Świdnica, Kościół Pokoju pw. św. Trójcy
Plac Pokoju 6
KONCERT FINAŁOWY
Thomas Cornelius (Hamburg) – organy
W programie: Bach, Wagner, Dvorak, Rachmaninoff, Cornelius

Wydarzenie towarzyszące:

17.07.2020, PIĄTEK, 20:30
Muzyczne Foyer online z organistą Thomasem Corneliusem (Hamburg)
Rozmowa z muzykiem

Kino plenerowe w Krzyżowej (piątek)

Muzealne pociągi pojadą z Jaworzyny do Świdnicy i Strzegomia (sobota-niedziela)

W ten weekend na kolejowe szlaki regionu wyruszą pociągi prowadzone przez zabytkową lokomotywę parową TKt48-18. W sobotę prowadzone przez parowóz pociągi “Maria Kunic”, “Czerwony Baron”, “Bolko II” oraz “Anna Świdnicka” kursować będą między Jaworzyną Śląską a stacją Świdnica Miasto. Z kolei w niedzielę pociągi specjalne “Św. Piotr i Paweł” oraz “Granitowe Serce Polski” pojadą między Jaworzyną Śląską a Strzegomiem i Grabiną.

Bilety w cenie 20 zł/os. (15 zł/os. – ulgowy dla dzieci i młodzieży uczącej się w wieku od 3 do 18 lat) na trasie Jaworzyna Śląska – Świdnica, oraz 50 zł/os. (ulgowy 40 zł/os.) w przypadku trasy Jaworzyna Śląska – Strzegom – Grabina – Jaworzyna Śląska, będzie można nabyć w dniu przejazdu na pokładzie pociągu u obsługi.

W sobotę dodatkową atrakcją towarzyszącą przejazdom jest możliwość bezpłatnego zwiedzania Świdnicy z przewodnikiem, który będzie oczekiwał na chętnych na dworcu Świdnica Miasto po przyjeździe pierwszego porannego pociągu z Jaworzyny Śląskiej o godz. 10.12. – Spacer z przewodnikiem po pięknej świdnickiej starówce potrwa około 2 godzin, co oznacza, że kupując bilet na pociąg muzealny w dwie strony można przyjechać do Świdnicy składem „Maria Kunic”, wziąć udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem, a następnie o godzinie 13.48 z Dworca Miasto Świdnica wrócić „Anną Świdnicką” na stację w Jaworzynie Śląskiej – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Więcej informacji oraz rozkład poszczególnych pociągów dostępny jest na stronie jaworzyńskiego muzeum.

Spacer historyczny – Góra Krukowska (sobota)

Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają do udziału w „Spacerze Historycznym”, który odbędzie się w sobotę, 18 lipca 2020 roku. Zbiórka przy Żarowskiej Izbie Historycznej o godz. 10.00. Tym razem wędrujemy na Górę Krukowską. O historii tego miejsca opowie Bogdan Mucha.

Dolnośląski Targ Rolny (sobota)

Kolejne edycje wrocławskiego Dolnośląskiego Targu Rolnego cieszą się coraz większym zainteresowaniem kupujących i sprzedających. W odpowiedzi na oczekiwania dolnośląskich rolników, lokalnych producentów i konsumentów, Targ będzie organizowany także w Świdnicy, przy ulicy Wałbrzyskiej 25/27.

Pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się 18 lipca, kolejne zaplanowano na 22 sierpnia, 19 września, 24 października i 21 listopada.

Świdnickie Noce Jazzowe: YES4JAZZ (sobota)

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert zespołu YES4JAZZ, który odbędzie się 18 lipca 2020 o godz. 19.00 na dziedzińcu pod Wieżą Ratuszową. Wstęp wolny.

Brzmienie zespołu YES4JAZZ i sposób gry nawiązuje do tradycji stylów be-bop i hard-bop, a przez wiele lat podstawą repertuaru zespołu były standardy jazzowe. Od 2013 roku zespół wykonuje utwory autorskie, których największą siłą są melodie skomponowane przez pianistę Wojciecha Pruszyńskiego i niezachwiany swing Arka Skolika. Na początku grudnia 2018 roku ukazała się płyta zespołu zatytułowana HARD WORK.

Nocne zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa (sobota)

W Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej już na stałe do kalendarza wydarzeń weszły nocne zwiedzanie. Zwiedzający mają możliwość odwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum – m.in. warsztatu, schronu przeciwlotniczego z lat 40-tych czy kuźni-informuje placówka.

Muzeum będzie otwarte 18 lipca w godzinach 19.00 – 22.00, na terenie placówki będzie czynne Kolejowe Bistro w autentycznym wagonie WARS. Poczujcie klimat lat 70! Dla wszystkich chętnych na Nocne Zwiedzanie w Muzeum Kolejnictwa przygotowaliśmy specjalną ofertę -zwiedzanie połączone z noclegiem w wagonach sypialnych. Po zwiedzaniu planujemy zorganizować wspólny piknik grillowy! Konieczna wcześniejsza rezerwacje na maila [email protected]

II Otwarty Turniej Siatkówki Plażowej (niedziela)

Drugi z trzech wakacyjnych turniejów siatkówki plażowej organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Tym razem odbędzie się turniej mikstów. Zapisy na miejscu pół godziny przed rozpoczęciem gier.

Świdnickie Noce Jazzowe: Parnas Brass Band (niedziela)

Świdnicki Ośrodek Kultury i agencja arte zapraszają na koncert absolutnie niekonwencjonalnego i niespotykanego zespołu jazzowego Parnas Brass Band. – To wirtuozi blachy. Swoją popularność zdobyli dzięki autorskim aranżacjom światowych hitów w muzyce pop/funk/rock m. in. Sweet Dreams, Toxic, Billy Jean i wiele innych. Unikalne brzmienie zawdzięczają odważnym eksperymentom w łączeniu starego z nowym. Niecodzienny skład zespołu tworzą znakomicie wykształceni muzycy, wielokrotnie nagradzani na konkursach i festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Jednym z nich jest multiinstrumentalista Szymon Klekowicki – najbardziej rozpoznawalny tubista jazzowy w Polsce – opisują organizatorzy.

Parnas Brass Band to zespół składający się z sześciu muzyków, którzy w swojej twórczości inspirują się uliczną muzyką wykonywaną przez nowoorleańskie zespoły dęte. Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej w Katowicach, w której w Domu Studenta Parnas narodził się pomysł powstania zespołu, stąd też jego nazwa.

Koncert odbędzie się w niedzielę 19 lipca o godz. 12.00 po hejnale. Miejsce: świdnicki Rynek – przed wejściem do teatru. Wstęp wolny.

Piknik historyczny w 258. rocznicę bitwy pod Burkatowem i Lutomią (niedziela)

W celu upamiętnienia 258. rocznicy bitwy pod Burkatowem i Lutomią, Sowiogórskie Towarzystwo Historyczno Krajoznawcze zaprasza do udziału w przemarszu grup rekonstrukcyjnych pod pomnik na wzgórzu Grzybinia, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z opisem bitwy. Wszyscy chętni do wyprawy na miejsce walk proszeni są o przybycie na zbiórkę do Lutomi Górnej 1b (przed świetlicą wiejską) w dniu 19 lipca o godz. 10.00. W marszu uczestniczyć będą żołnierze w mundurach z XVIII i XIX wieku, a wśród nich grupa rekonstrukcji historycznej – Regiment von Alvensleben No. 33. Żołnierze-rekonstruktorzy umundurowani będą w wierne kopie mundurów pruskiej piechoty liniowej z lat 1806-1807, dysponują karabinami skałkowymi, armatami, moździerzami oraz przedmiotami codziennego użytku z przełomu XVIII i XIX wieku.

Po zakończeniu uroczystości na Grzybinię nastąpi powrót do obozowiska i rozpoczęcie pikniku historycznego z udziałem rekonstruktorów i zaproszonych gości.  W programie kuchnia wojskowa, pokazy musztry, pokaz artylerii, obozowisko wojskowe, spotkanie z rekonstruktorami w epokowym umundurowaniu.

Niedziele z teatrem Bajka: „Leśne ludki” (niedziela)

Teatr Bajka działa od 17 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza. Stawia głównie na ożywczą moc martwych przedmiotów. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności. W kolejne lipcowe niedziele zaprezentuje w sali teatralnej ŚOK trzy spektakle ze swojego repertuaru. Przedstawienia są przeznaczone dla dzieci od lat 3.

Więcej informacji w zapowiedzi wydarzenia.

/opr. mn/

Poprzedni artykułSzlifierka pomoże ci w remoncie
Następny artykułPędzili w terenie zabudowanym. Przesiądą się na fotel pasażera lub na rower