Strona główna 0_Slider Wybory prezydenckie 2020. Komisje wyborcze powołane, ostatni moment na zgłoszenie chęci głosowania...

Wybory prezydenckie 2020. Komisje wyborcze powołane, ostatni moment na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego

0

Około 200 świdniczan wyraziło dotychczas wolę głosowania korespondencyjnego w zbliżających się wyborach prezydenckich. We wtorek mija termin składania wniosków w tej sprawie. Na niecałe dwa tygodnie przed wyborami trwają też przygotowania związane z ich organizacją. Powołane zostały już obwodowe komisje wyborcze. Poprzednio, podczas przygotowań prowadzonych przed nieodbytym głosowaniem w maju, z uwagi na brak chętnych nie udało się powołać części komisji w Świdnicy oraz w większości gmin powiatu świdnickiego.

Jak informuje wałbrzyska delegatura Krajowego Biura Wyborczego, do komisarza wyborczego gminy przekazały dotychczas 994 zweryfikowane wnioski w sprawie woli głosowania korespondencyjnego, złożone przez mieszkańców Wałbrzycha oraz powiatów: świdnickiego, wałbrzyskiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego.

Termin składania wniosków w sprawie głosowania „kopertowego” przez wyborców przebywających w kraju mija 16 czerwca. Taki zamiar należało zgłosić komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem właściwego urzędu gminy. Osoby, które nie zdążą zrobić tego osobiście w urzędzie, mogą jeszcze wyrazić taką chęć elektronicznie, za pośrednictwem usługi uruchomionej przez Ministerstwo Cyfryzacji (dotyczy osób mieszkających w Polsce). Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca 2020 roku, natomiast wyborcy, którzy rozpoczną podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie, może zgłosić taki zamiar najpóźniej do 26 czerwca.

Zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym, trwają też organizacyjne przygotowania do przeprowadzenia głosowania w formie tradycyjnej. W poniedziałek Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu wydał postanowienie w sprawie powołania obwodowych komisji wyborczych. Tym razem udało się skompletować składy wszystkich komisji w Świdnicy i gminach powiatu świdnickiego. Inaczej było przed głosowaniem planowanym na 10 maja, kiedy to chętnych do pracy przy wyborach zabrakło w przypadku siedmiu komisji w Świdnicy. Problemy z powołaniem okręgowych komisji wyborczych wystąpiły wówczas także w gminie Marcinowice (nie powołano 2 z 8 komisji), gminie Strzegom (brak 5 z 25 komisji), gminie Świdnica (brak 1 z 10 komisji), Świebodzicach (brak 14 z 16 komisji), gminie Żarów (brak 10 z 12 komisji) i gminie Dobromierz (nie powołano ani jednej).

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Głosowanie rozpocznie się o godzinie 7.00 i potrwa – jeżeli nie dojdzie do poważniejszych zakłóceń ciszy wyborczej i procesu głosowania – do godziny 21.00. Ewentualna druga tura odbędzie się dwa tygodnie później – 12 lipca 2020 roku. W dniu głosowania, w Świdnicy głos będzie można oddać w tych samych lokalach wyborczych, co podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Z wykazem obwodów głosowania można się zapoznać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

W Świdnicy informacji dotyczących wyborów udzielają pracownicy referatu organizacyjnego Urzędu Miejskiego pod numerami telefonów: 74/8562 942, 74/8562 970, 74/8562 845 w pokojach 119, 120 i 121 (I piętro).

/mn/

Poprzedni artykułPożar pomieszczenia gospodarczego przy Kliczkowskiej. Jedna osoba poszkodowana
Następny artykułMiasto może stracić 200 tysięcy zł? Prywatny przedsiębiorca złożył pozew