Strona główna 0_Slider „Tęczowe disco” w geście solidarności z osobami LGBT+

„Tęczowe disco” w geście solidarności z osobami LGBT+ [FOTO/VIDEO]

29

Około dwudziestu osób wzięło udział w pokojowej, tanecznej manifestacji w centrum Świdnicy, której celem było wyrażenie sprzeciwu wobec mowy nienawiści i okazanie solidarności z osobami LGBT+, które na co dzień borykają się z przejawami homofobii i nietolerancji.

Przypomnijmy, 10 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. Kartę Rodziny, która przewiduje obronę instytucji małżeństwa i tworzenia dobrych warunków do wychowywania dzieci, tym samym deklarując brak zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. W karcie zaznaczono również, że zgodnie z zapisami konstytucji małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. “Karta rodziny” zakłada też ochronę dzieci przed ideologią LGBT. W dokumencie znalazły się zapisy dotyczące zakazu propagowania tej ideologii w instytucjach publicznych.

W geście sprzeciwu dla podpisania przez prezydenta Karty Rodziny, 11 czerwca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbył się taneczny happening, mający na celu wsparcie społeczności LGBT+. Z podobną inicjatywą wystąpiono w Świdnicy. Pokojowa manifestacja zawitała na świdnicki Rynek w piątek.

Kocham Świdnicę i kocham ludzi. Chciałabym, żeby Świdnica była coraz piękniejsza, coraz lepsza i rozwijała się. Możemy to zrobić tylko razem, tylko wtedy, gdy wszyscy w Świdnicy będą się czuli, jak u siebie. Właśnie dlatego mam nadzieję, że ten mały gest pokaże wszystkim, że mogą się tu czuć, jak u siebie – mówiła Natalia Adamczewska, organizatorka happeningu. – Zatańczmy w rytm równych praw, wolności i demokracji. Tylko jeśli będziemy mieć równe prawa dla wszystkich, jeśli wszyscy będą uprawnieni do robienia tego samego, to demokracja będzie działać – zachęcała.

Podczas tanecznego protestu nie doszło do incydentów. Nad bezpieczeństwem zgromadzenia czuwało około 20 policjantów i strażników miejskich.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPolna Droga, Inżynierska i kolejny fragment Sikorskiego doczekają się remontu?
Następny artykułZnamy szczegółowy terminarz IV ligi