Strona główna 0_Slider Polna Droga, Inżynierska i kolejny fragment Sikorskiego doczekają się remontu?

Polna Droga, Inżynierska i kolejny fragment Sikorskiego doczekają się remontu?

0

Świdnicki magistrat przymierza się do remontu kolejnych ulic na terenie miasta. Gotowa lub bliska ukończenia jest dokumentacja projektowa obejmująca przebudowę m.in. ulicy Środkowej, Inżynierskiej, Polnej Drogi, czy też Sikorskiego. Rozpoczęcie wyczekiwanych przez kierowców prac jest jednak uzależnione od pozyskania przez miasto dofinansowania.

ul. Polna Droga

O remontowych planach na najbliższe lata mówił w czwartek dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Wśród wymienionych przez niego drogowych inwestycji znalazła się m.in. ulica Środkowa, w przypadku której świdnickie wodociągi przymierzają się do przebudowy kanalizacji ogólnospławnej. Już w 2019 roku, za ponad 30,5 tys. złotych przygotowany został projekt remontu ulicy, zakładający przebudowę jezdni i chodników, a także wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu. – Przygotowujemy się do realizacji tej inwestycji. Obecnie prowadzimy ze Świdnickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji rozmowy w sprawie określenia wzajemnej partycypacji w kosztach przebudowy. W ramach tej inwestycji jesteśmy zmuszeni do zmiany geometrii ulicy, do wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu, do wyniesienia przejść i do poprawienia relacji skrętów, żeby na tę ulicę dało się swobodnie wjechać. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy w stanie rozpocząć realizację tej inwestycji, pod warunkiem, że sukcesem zakończą się rozmowy prowadzone z ŚPWiK – tłumaczył dyrektor Maciej Gleba.

Na finale znajdują się już prace związane z dokumentacją dla ulicy Polna Droga. Według szacunków Urzędu Miejskiego, jej remont mógłby pochłonąć nawet 10 mln złotych. – Droga jest w bardzo złym stanie technicznym, zwłaszcza w zakresie uzbrojenia podziemnego. Szczególnie ważny jest tutaj kanał deszczowy, który od strony ulicy Chopina sukcesywnie się zapada. Wysoce niezadowalający jest też stan nawierzchni. W ramach realizacji tego projektu chcemy ucywilizować przebieg ścieżki rowerowej, przebudować kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, dobudować więcej miejsc do parkowania – z uwagi na to, że świdnicki zalew odwiedza coraz więcej osób, a także wprowadzić elementy uspokojenia ruchu – wyliczał Gleba.

Magistrat chciałby również zająć się remontem i rozbudową ulicy Inżynierskiej, prowadzącej do zajezdni autobusowej MPK Świdnica. – Jest ona w stanie fatalnym. Próbujemy się bronić, co tam kleimy, aczkolwiek droga wymaga pilnej przebudowy – wskazywał dyrektor. W planach miasta jest nie tylko remont istniejącego odcinka ulicy i budowa nowych miejsc parkingowych, ale również przedłużenie Inżynierskiej do ronda u zbiegu ulic Kliczkowskiej i Wrocławskiej. – Obecnie drogi tam nie ma, za to są tereny inwestycyjne, będące we władaniu zarówno prywatnych właścicieli, jak i miasta. W związku z tym, w ramach aktywizacji strefy przemysłowej i terenów przyległych, warto tę ulicę przygotować do realizacji. W roku 2021 będziemy chcieli aplikować o środki na wykonanie tej inwestycji – wyjaśniał.

Wcześniej, bo już podczas najbliższego naboru do rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych, urzędnicy chcą zgłosić projekt przebudowy ulicy Sikorskiego, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Langiewicza do krzyżówki z ulicą Strzegomską i wjazdu do centrum handlowego. O remoncie tego fragmentu wylotowej trasy, prowadzącej w kierunku Strzegomia i łącznika autostradowego, mówi się już od kilku lat. – Cały czas śledzimy informacje o uruchamianiu środków zewnętrznych na infrastrukturę drogową i przy najbliższej okazji na pewno będziemy aplikować, bo zależy nam na wykonaniu tego zadania – deklarowała jeszcze w styczniu 2016 roku prezydent Beata Moskal-Słaniewka, podczas otwierania dalszego, wyremontowanego odcinka ulicy Sikorskiego. Zapowiedź dotycząca walki o dofinansowanie powtarzana była również w połowie 2018 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułKoronowirus w powiecie świdnickim. Kolejny przypadek zakażenia
Następny artykuł„Tęczowe disco” w geście solidarności z osobami LGBT+ [FOTO/VIDEO]