Strona główna 0_Slider Procesje przejdą przez Świdnicę. Obowiązkowe maseczki lub zachowanie dystansu. Gdzie będą utrudnienia?

Procesje przejdą przez Świdnicę. Obowiązkowe maseczki lub zachowanie dystansu. Gdzie będą utrudnienia?

0

Boże Ciało to ważne święto dla katolików. Tego dnia wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W procesjach z Najświętszym Sakramentem wierni i duchowni przejdą między ołtarzami ustawionymi w okolicach świątyń. Kierowcy muszą się przygotować na chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym. Z kolei wierni proszeni są o zachowanie zalecanych środków bezpieczeństwa w związku z epidemią – zachowanie dystansu minimum 2 metrów między uczestnikami lub zasłonięcie ust i nosa.

W Polsce święto Bożego Ciała obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, które w tym roku wypada 11 czerwca. Udział w procesji traktowany jest jako publiczne wyznanie wiary.

Przez centrum Świdnicy przejdzie procesja z parafii katedralnej do parafii pw. św. Józefa. Orszak procesyjny wyruszy po mszy św. pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka, która rozpocznie się o godz. 10.00 w świdnickiej katedrze. W godzinach 11.00-12.30 wierni i duchowni przejdą z pl. Jana Pawła II, przez ulicę Daleką, Pułaskiego, Rynek, na ulicę Kotlarską.

Na Zarzeczu procesja parafii pw. Miłosierdzia Bożego ruszy po mszy św. zaplanowanej na godz. 9.00. Tradycyjnie dwa ołtarze ustawione będą na os. Zarzecze i dwa na os. Kolonia. Procesja rozpocznie się o godz. 9.40 i poprowadzona zostanie ulicami: Rolniczą, Kopernika, Przemysłową, Reja, Wileńską i Mazowiecką. Jej zakończenie nastąpi około 11.30.

Uroczyste nabożeństwo w parafii pw. św. Andrzeja Boboli rozpocznie się o godz. 9.00. Procesja rozpocznie się około godz. 9.50. Wierni przejdą ulicami: Leśną, Świętojańską, Mierniczą i Wałbrzyską. Zakończenie planowane jest na godz. 11.40.

Na osiedlu Zawiszów procesja z kościoła pw. Ducha Świętego wyruszy około godziny 11.40, po mszy św. o godz. 10.40, i przejdzie ulicami: Bolesława Śmiałego, Bolesława Krzywoustego, Bogusza Stęczyńskiego, Henryka Pobożnego, Władysława Łokietka, Jana Długosza, Bolesława Śmiałego. Jej zakończenie przewidziano na godz. 14.00.

Na Osiedlu Młodych procesja z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski wyruszy około godziny 10.00, tuż po mszy św. zaplanowanej na godz. 9.00. Jej trasa będzie wiodła ulicami: Wyszyńskiego, Marcinkowskiego, E. Plater i Waryńskiego, Wyszyńskiego. Zakończenie procesji nastąpi około godz. 11.30.

W przypadku parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świdnicy procesja przejdzie jedynie dookoła kościoła po mszy św. o godz. 11.00.

Duchowni apelują o stosowanie się do zaleceń sanitarnych

W sprawie tegorocznych obchodów Bożego Ciała, w związku z trwającą pandemią, specjalny apel wystosował abp. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów – wskazał w wydanym komunikacie.

Wytyczne w sprawie organizacji procesji wydał także bp Marek Mendyk. – Na mocy rozporządzeń państwowych, zezwalających na nieograniczone limitem wiernych zgromadzenia religijne poza miejscem kultu (…) informuję, że możliwa jest w tegoroczną uroczystość Bożego Ciała organizacja tradycyjnych procesji eucharystycznych do czterech ołtarzy. Proszę jednak duszpasterzy planujących uliczną procesję na terenie swojej parafii, by poinformowali jej uczestników o konieczności zachowania dystansu minimum 2 metrów między uczestnikami lub o potrzebie obowiązkowego zasłonięcia przez nich ust i nosa – stwierdził biskup świdnicki.

Na nieco inne rozwiązanie zdecydował się metropolita wrocławski, abp. Józef Kupny. W wydanym przez archidiecezję komunikacie zaleca się, aby “po głównej mszy św. w każdym kościele zorganizować procesję eucharystyczną na terenie przykościelnym, bez konieczności budowania ołtarzy, z zachowaniem przepisów państwowych dotyczących zgromadzeń poza obiektem kultu oraz norm liturgicznych”.

/mn/