Strona główna 0_Slider Z przodu liceum, z tyłu muzeum. Dwa światy przy Przechodniej

Z przodu liceum, z tyłu muzeum. Dwa światy przy Przechodniej

4

Wyremontowane kamienice przy ulicy Przechodniej, które zostały objęte dofinansowanym ze środków unijnych programem rewitalizacji, w sporym stopniu odmieniły wizerunek uliczki znajdującej się w świdnickim śródmieściu. Wystarczy jednak wejść w podwórze, by przekonać się, że konieczne są dodatkowe prace, które pomogłyby faktycznie odmienić ten zakątek miasta. O podjęcie takich działań zaapelowała jedna ze świdnickich radnych.

Jednym z budynków ujętych w programie remontowym była kamienica przy ulicy Przechodniej 10. W ramach współfinansowanego ze środków unijnych zadania przewidziano m.in. remont elewacji, wymianę okien, wykonanie izolacji, remont klatki schodowej i renowację drzwi wejściowych. Na realizację prac, w ramach których wybrany w przetargu wykonawca zajął się również odnowieniem budynków przy Przechodniej 6 i 8, przeznaczono ponad 1 mln 328 tys. złotych.

Odnowione elewacje kamienic przy Przechodniej już cieszą oko, jednak problemem pozostają zdewastowane i wypełnione śmieciami komórki lokatorskie znajdujące się na tyłach budynku przy numerze 10. Pod koniec kwietnia o podjęcie przez miasto działań mających na celu ich naprawę lub likwidację zwróciła się radna Aldona Struzik. – Budynek został wyremontowany, lecz przynależące do niego komórki pozostają w stanie zagrażającym bezpieczeństwu i wykluczającym ich użytkowanie – wskazała w interpelacji przekazanej prezydent Świdnicy.

Jak wyjaśniła w odpowiedzi Beata Moskal-Słaniewska, rozbiórka komórek jest przez miasto planowana. – Wydział Inwestycji Miejskich prowadzi prace przygotowawcze poprzedzające inwestycję, które mają na celu wstępne oszacowanie przewidywanych kosztów planowanych rozbiórek, przy uwzględnieniu konieczności sporządzenia kompletnej dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę oraz koniecznością uzgodnienia dokumentacji z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu – tłumaczy prezydent Świdnicy.

Ponadto w uchwale Rady Miejskiej nr XXV/271/16 w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasto Świdnica na lata 2017-2021 oficyna budynku przy ul. Przechodniej 10 przeznaczona jest do wyburzenia, o czym zainteresowani mieszkańcy zostali poinformowani w prowadzonej wcześniej korespondencji – dodała Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułStacja dializ nie zostanie zamknięta
Następny artykułPozytywny przekaz w czasach pandemii. „Będzie dobrze!”