Strona główna 0_Slider Stacja dializ nie zostanie zamknięta

Stacja dializ nie zostanie zamknięta

1

Pacjenci, u których testy wykluczyły zakażenie koronawirusem, będą dializowani w Świdnicy i Kłodzku, z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa w dedykowanym ośrodku we Wrocławiu – informuje Marta Andrzejewska, rzeczniczka prasowa Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o.

Stacja dializ w Świdnicy jest jednym z dwóch ognisk zakażenia SARS-CoV-2. Pierwszy przypadek został potwierdzony 7 maja. – W niedzielę wieczorem oraz w poniedziałek rano otrzymaliśmy część wyników testów personelu oraz pacjentów z bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną w kierunku COVID19, które były niezbędne do podjęcia dalszych decyzji. Zgodnie z nimi, stacja dializ w Świdnicy nie zostanie zamknięta i będzie w niej dializowana część pacjentów z ujemnymi wynikami testów. Dodatkowo, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa kolejni ujemni pacjenci będą tymczasowo leczeni w naszym ośrodku w Kłodzku. Natomiast pacjenci, u których wynik testu był pozytywny lub ci, których wyników jeszcze nie mamy, będą leczeni w ośrodku dedykowanym we Wrocławiu. Dodać należy, że ściśle współpracując z SANEPIDem stosujemy wszystkie ich zalecenia – zapewnia rzeczniczka.

Jeden z pacjentów stacji dializ, który skontaktował się z redakcją Swidnica24.pl 9 maja, mówił o swoich obawach, związanych z transportem chorych, dowożonych do stacji w Świdnicy z powiatów świdnickiego i dzierżoniowskiego. Opisał, że busy są wypełnione pacjentami do ostatniego miejsca, a sposób przewożenia nie zmienił się w chwili pojawienia się podejrzeń o masowym zakażeniu. – Uprzejmie informujemy, że w zakresie transportu pacjentów ośrodka dializ w Świdnicy korzystamy z usług specjalistycznej firmy zewnętrznej. Pacjenci korzystają z 8-osobowych busów (plus kierowca). Jest to transport osób na dializę i nie mają tutaj zastosowania obecne procedury w zakresie transportu publicznego. Działamy tutaj zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych, Narodowego Funduszu Zdrowia i rekomendacji Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Nefrologii. Przygotowaliśmy także dodatkowe rekomendacje na czas transportu w tym okresie, które otrzymali zarówno pacjenci, jak i firma transportowa – informuje rzeczniczka, nie wyjaśniając, na czym polegają „dodatkowe rekomendacje”. Dodaje również: Jesteśmy w stałym kontakcie z SANEPIDem, a także z pacjentami i ich rodzinami, w zakresie organizacji leczenia. Z naszej strony w tych trudnych warunkach staramy się zapewnić jak najbardziej bezpieczną, skuteczną i nieprzerwaną dializoterapię dla naszych pacjentów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja może być stresująca i wywoływać emocje, ale chcemy zapewnić, że będziemy dalej pracować na najwyższym poziomie dla naszych pacjentów.

W powiecie świdnickim do dzisiaj testy potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u 100 osób, trzy z nich zmarły.

/opr. asz/

Poprzedni artykułFinansowe tarapaty samorządów. W Świdnicy wpływy z PIT mniejsze o ponad 40%
Następny artykułZ przodu liceum, z tyłu muzeum. Dwa światy przy Przechodniej