Strona główna 0_Slider Sportowcy nieco odetchnęli. Szykuje się kolejne poluzowanie obostrzeń!

Sportowcy nieco odetchnęli. Szykuje się kolejne poluzowanie obostrzeń!

0

Mamy bardzo dobre wiadomości dla przedstawicieli sportu. Od poniedziałku, 18 maja wkraczamy w trzeci etap odmrażania sportu podczas pandemii koronawirusa. Do zajęć wrócą między innymi przedstawiciele dyscyplin halowych, a na nieco więcej będą mogli sobie również pozwolić trenujący już w sześcioosobowych grupach piłkarze i piłkarki.

Przypomnijmy, że co poniektórzy sportowcy do zajęć na otwartym terenie mogli wrócić już 4 maja (II etap odmrażania sportu). Zgodnie z wytycznymi Kancelarii Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Sportu, z ograniczeniami wznowiły wtedy działalność obiekty otwarte. Mowa między innymi o stadionach piłkarskich, lekkoatletycznych, kortach tenisowych, czy też boiskach szkolnych i wielofunkcyjnych typu Orlik. Organizatorzy zajęć musieli jednak stosować się do zaleceń. Chodzi oczywiście o zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję sprzętu, czy przede wszystkim ograniczoną liczbę uczestników w trakcie zajęć. Na boisku piłkarskim mogło przebywać zaledwie sześciu sportowców znajdujących się pod okiem jednego szkoleniowca. Teraz sportowcy będą mieli większe pole manewru. Oczywiście nadal obowiązują dotychczasowe restrykcje sanitarno-higieniczne związane z dezynfekcją.

Od najbliższego poniedziałku, 18 maja wkroczymy bowiem w kolejną fazę odmrażania sportu podczas epidemii koronawirusa. – Będę powtarzał to cały czas. Ten powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie, stosowanie środków do dezynfekcji – wyznał premier Mateusz Morawiecki podczas ostatniej konferencji prasowej.

Od poniedziałku dojdzie do zwiększenia limitu osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

– na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);

– na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Uwaga! Wprowadzono także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielona zostanie 5-metrowa strefa buforowa, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

Przebywając na obiektach o charakterze otwartym, należy pamiętać o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa: zachowaniu dystansu społecznego, obowiązku zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy), weryfikacji uczestników (zgłoszenie do zarządcy liczby osób wchodzących na obiekt), dezynfekcji urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowej dezynfekcji rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt czy korzystaniu z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcji po każdym użyciu. Zarazem nadal nie będzie możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC).

18 maja umożliwiona zostanie także organizacja zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

– 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
– 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
– 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
– 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

To oczywiście fantastyczne wieści dla naszych przedstawicieli sportów halowych, którzy w końcu będą mogli wykonać coś więcej, aniżeli treningi online. W naszym świdnickim środowisku zawrzało, a spora część klubów planuje powrót do tradycyjnych zajęć na terenie sal sportowych.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo w salach i halach sportowych będą obowiązywać zasady takie jak:

– weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt (zarządca),
– brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
– dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
– korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po użyciu,
– obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
– szczegółowe wytyczne Polskich Związków Sportowych dotyczące formuły prowadzenia zajęć.

W przypadku infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych – na danej jednostce będzie mogło przebywać tyle osób, ile wynosi dopuszczalna liczba (zgodna z dokumentacją konkretnej jednostki pływającej). Wciąż obowiązuje zachowanie dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania nosa i ust przebywających w marinach, przystaniach, torach, wyciągach itd.

W dalszym ciągu zamknięte pozostają siłownie, kluby fitness czy baseny. Ich otwarcie zaplanowano wraz z rozpoczęciem IV etapu, ale na razie ciężko stwierdzić, kiedy wejdzie w życie.

/opr. MDvR/

Poprzedni artykułNowe nasadzenia w zrewitalizowanym parku nie przetrwały
Następny artykułCzy czytanie papierowych książek odchodzi w zapomnienie? Jak kupować je taniej?