Strona główna 0_Slider Obchody majowe inne niż zwykle. Tegoroczne świętowanie symboliczne lub wirtualne

Obchody majowe inne niż zwykle. Tegoroczne świętowanie symboliczne lub wirtualne

0

Pandemia koronawirusa i wprowadzone z tego powodu obostrzenia sprawiły, że tegoroczne obchody świąt majowych odbędą się w zupełnie nowej formule. Zabraknie barwnych występów, przemówień, wydarzeń kulturalnych i sportowych, a uroczyste składanie wieńców zostało ograniczono do minimum. W zamian, do świętowania będzie można dołączyć w przestrzeni wirtualnej lub symbolicznie wywieszając polską flagę.

W Świdnicy majowe świętowanie w całości przeniosło się do internetu. Już od końca kwietnia na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych świdnickich instytucji kulturalnych i edukacyjnych prezentowane są informacje dotyczące poszczególnych świąt, odbywają się quizy, a także wykłady. Młodzieżowy Dom Kultury oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowały poradniki dotyczące własnoręcznego wykonania kokard narodowych. Za pośrednictwem mediów społecznościowych odbędzie się prezentacja kroniki Koła Pionierów Miasta Świdnicy, z krótką historią tego stowarzyszenia skupiającego pierwszych polskich osiedleńców przybyłych do Świdnicy po 1945 roku, a także czytanie tekstu Konstytucji 3 Maja.

Z pełną listą wydarzeń planowanych w ramach „Świdnickiej wirtualnej majówki” można się zapoznać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Skromniejsze niż zwykle będą trzeciomajowe uroczystości w Strzegomiu. – Nasze gminne świętowanie przebiegnie inaczej. Nie będzie ceremoniału wojskowego ani zwyczajowej uroczystości przy pomniku 1050. rocznicy Chrztu Polski. W niedzielę 3 maja br. o godz. 10.30 w Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel w Strzegomiu zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Przypominam, że zgodnie z obostrzeniami we mszy św. może uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Kto zechce może w tym dniu zapalić znicz lub złożyć symboliczną wiązankę pod pomnikiem 1050. rocznicy Chrztu Polski. Proszę jednak dostosować się do obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa – informuje i apeluje burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.

Z powodu obecnej sytuacji epidemicznej do symbolicznego świętowania można dołączyć – szczególnie 2 maja – poprzez wywieszenie polskiej flagi, do czego zachęcają samorządowcy z terenu powiatu świdnickiego. – W pierwszych trzech dniach maja obchodzić będziemy ważne dla nas, Polaków święta. 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii Polaków za Granicą, 3 maja – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Dziękuję, że w ubiegłych latach mieszkańcy wszystkich sołectw przystąpili do akcji szycia flag, a teraz z dumą manifestują swój patriotyzm. Jestem przekonana, że wzorem lat ubiegłych nasze sołectwa będą pięknie udekorowane biało-czerwonymi flagami – zachęca wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek. Z podobnymi apelami zwrócili się do mieszkańców włodarze pozostałych gmin.

/opr. mn/

Poprzedni artykułTegoroczny Aktywny Dolny Śląsk odwołany
Następny artykułKaczki maszerujące Wrocławską, sarna uwięziona w ogrodzeniu, libacja w Ogrodzie Różanym. Interwencje straży miejskiej