Strona główna 0_Slider Minister Murdzek zachęca rektorów uczelni do uhonorowania Jana Pawła II. „Dostrzegamy Jego...

Minister Murdzek zachęca rektorów uczelni do uhonorowania Jana Pawła II. „Dostrzegamy Jego zasługi dla nauki”

15

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek w swoim pierwszym liście do środowiska akademickiego i naukowego przedstawił priorytety swojej kadencji, a także podziękował za dotychczasowe działania w walce z COVID-19. Połowę listu poświęcił przy tym postaci Jana Pawła II, gorąco zachęcając do uhonorowania setnej rocznicy jego urodzin. Postaci papieża Polaka obecny minister sporo uwagi poświęcał także podczas swojej pracy na szczeblu samorządowym.

16 kwietnia 2020 roku były prezydent Świdnicy został powołany na urząd ministra nauki i szkolnictwa wyższego, zastępując na tym stanowisku Jarosława Gowina, który złożył dymisję z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki. 11 maja Murdzek wystosował do rektorów uczelni i dyrektorów instytutów list, w którym powitał członków wspólnoty akademickiej podczas „trudnego dla nas wszystkich czasu pandemii”.

Podobnie jak gospodarka, służba zdrowia, oświata czy wiele innych obszarów naszego życia, także i polskie uczelnie oraz instytucje naukowe zmagają się dzisiaj z licznymi niedogodnościami oraz poczuciem niepewności. Ta sytuacja wymaga od nas działania przemyślanego i skutecznego, aby możliwie jak najszybciej powrócić do normalności oraz na ścieżkę dalszego rozwoju. To zadanie będzie dla mnie w najbliższym czasie absolutnym priorytetem i dołożę wszelkich starań, aby polska nauka poradziła sobie z tym jak najlepiej – stwierdził minister. Podziękował przy tym za zaangażowanie środowiska naukowego w projekty służące walce z COVID-19, a także za nieprzerwany proces kształcenia studentów przez polskie uczelnie.

Pozostałą część swojego listu do rektorów i naukowców Murdzek poświęcił postaci papieża Polaka. – Witając się z Państwem, chciałbym także odnieść się do wartości, które zawsze, ale szczególnie dzisiaj, niosą nadzieję i pozwalają przezwyciężyć wiele trudności. Ponieważ zbliża się 100. rocznica urodzin Jana Pawła II – naszego wielkiego rodaka, papieża i wybitnego wykładowcy akademickiego – sądzę, że warto teraz sięgnąć do Jego dorobku intelektualnego i duchowego – wskazał szef resortu nauki.  – Wśród wielu wiekopomnych dokonań Ojca świętego dla Polski, Kościoła i świata dostrzegamy również Jego zasługi dla nauki. Znakomite encykliki, listy i przemówienia Jana Pawła II zawierały wiele kwestii odnoszących się do środowiska naukowego – dodał, cytując szereg wypowiedzi papieża.

Odniesienie do słów Jana Pawła II można jeszcze spuentować i podkreślić tymi słowami: „Ja osobiście, po latach, widzę coraz lepiej, jak wiele uniwersytetowi zawdzięczam: zamiłowanie do prawdy, wskazanie dróg jej poszukiwania”. Jako Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego słowa te traktuję jako zadanie i zapewniam, że moja postawa i decyzje będą zawsze z nimi zgodne, w duchu poszanowania uzasadnionych oczekiwań środowiska akademickiego – zaznaczył Murdzek. „Gorąco” zachęcił przy tym do rozważenia uhonorowania przez środowiska akademickie i naukowe setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.

Bp Ignacy Dec, nuncjusz apostolski abp Celestiono Migliore oraz prezydent Wojciech Murdzek podczas uroczystości ogłoszenia Jana Pawła II patronem Świdnicy

Wojciech Murdzek sporo uwagi poświęcał postaci Jana Pawła II także w czasach działalności samorządowej. Jako prezydent Świdnicy był współinicjatorem pomysłu ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta. Jak wówczas tłumaczył, jedną z ostatnich decyzji papieża Polaka było ustanowienie diecezji świdnickiej, dzięki czemu działalność rozpoczął świdnicki „Caritas”, powstały nowe katolickie szkoły, a także Wyższe Seminarium Duchowne. W kwietnia 2012 roku zaproponował, by w herb Świdnicy wpisać postać Jana Pawła II. – I tak czeka nas zmiana herbu w związku z wątpliwościami heraldyków, dlaczego więc nie pokusić się o umieszczenie piątego pola z portretem patrona – mówił Murdzek.

/mn/

Poprzedni artykułKolejna duża impreza sportowa w okolicy została odwołana
Następny artykuł„Nakrętkowe serce” stanęło przed strzegomskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji