Strona główna 0_Slider Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Zbierają...

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Zbierają na remont szynobusu

1

Pod znakiem zapytania stanęły tegoroczne plany Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, zarządzającej m.in. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Z powodu epidemii koronawirusa zamarł ruch turystyczny, przez co znacznemu pogorszeniu uległa sytuacja fundacji, w wyniku czego przerwane zostały prace remontowe przy jednym z pierwszych polskich autobusów szynowych, którym jeszcze w tym roku turyści mieli odbywać wycieczki po kolejowych trasach Dolnego Śląska. Fundacja prosi teraz o wsparcie.

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i zamknięciem całego ruchu turystycznego, wycieczek, eventów na imprezy prywatne i firmowe – nasza sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu, co uniemożliwia nam kontynuowanie prac nad remontem autobusu szynowego SA102-002. Szynobus SA102-002 to dzieło polskiej myśli inżynieryjnej, któremu nie było dane zyskać należnego mu rozgłosu. Niestety autobus szynowy zaprojektowany na początku lat 90. XX wieku, a wprowadzony do produkcji niewiele później, natrafił na niesprzyjający dla transportu kolejowego okres – czas przekształceń PKP oraz likwidacji kolejnych połączeń kolejowych. Jako Fundacja Ochrony Dziedzictwa w Przemysłowego Śląska podjęliśmy się działań zmierzających do utrzymania działającej jednostki po tym, kiedy ostatni z egzemplarzy (jedynie 6 sztuk zostało wyprodukowanych) został wycofany z eksploatacji. Chcemy przywrócić naszemu egzemplarzowi SA102 jego dawną świetność, a wszystkich Państwa zapoznać z historią polskiej myśli technicznej – wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

Wiele udało się już zrobić i chcielibyśmy w te wakacje zabrać turystów na wycieczki po kolejowych trasach Dolnego Śląska, niestety naprawa została przerwana przez brak środków na realizację projektu. W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, sytuacja organizacji takich jak nasza Fundacja utrzymująca się z działalności turystycznej uległa w dniu dzisiejszym drastycznemu pogorszeniu. W związku z ustawą i sytuacją zawiesiliśmy działalność turystyczną, a zreorganizowaliśmy działalność pracowni konserwatorskiej i administracji. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska znalazła się teraz w bardzo trudnej sytuacji nie mogąc realizować swojej misji i zadań statutowych – wskazuje Szczerbińska-Tercjak.

W związku z tym fundacja zwróciła się o pomoc do mieszkańców, miłośników kolei i techniki, którzy za pośrednictwem zbiórki mogą wspomóc dalsze prace przy jednym z pierwszych polskich autobusów szynowych. – Jako organizacja pożytku publicznego prosimy również o przekazywanie 1% podatku lub wpłacanie darowizn na konto Fundacji. Liczymy na Państwa wsparcie finansowe i zachęcamy do regularnych wpłat. Liczymy na Twoje wsparcie finansowe – apeluje dyrektor jaworzyńskiego muzeum. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości wsparcia fundacji dostępne są na jej stronie internetowej.

/Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, opr. mn/

Poprzedni artykułMeble szkolne a wyposażenie szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych
Następny artykułZaśpiewają dla papieża przez miejskie megafony