Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Powoli, z zachowaniem wszystkich wytycznych sanitarnych wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, kolejne placówki i instytucje działające w regionie otwierają się na gości. W ten weekend specjalne atrakcje czekać będą na odwiedzających świdnicki Kościół Pokoju i jaworzyńskie Muzeum Kolejnictwa. Na spragnionych rekreacji czeka także nowe Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śląskim.

Weekend atrakcji w Kościele Pokoju (sobota-niedziela)

Od tygodnia znów można zwiedzać świdnicką świątynię z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Gospodarze Kościoła Pokoju wizyty po dwumiesięcznej przerwie urozmaicają na wiele sposobów.

23 maja o godz. 12.00 odbędzie się „koncertowa sobota” – minikoncert w wykonaniu kantora, dr. Macieja Batora. Z kolei w niedzielę, 24 maja o godz. 12.00 po kościele oprowadzi ks. bp Waldemar Pytel.

Kościół został przystosowany do przepisów sanitarnych: jest zaopatrzony w maty dezynfekujące i płyny do dezynfekcji. Goście są proszeni o korzystanie z maseczek i zachowanie odpowiednich odległości. Kościół można zwiedzać od poniedziałku do soboty w godz. 9-18, a w niedziele w godz. 12-18.

Weekend z walcem w Muzeum Kolejnictwa (sobota-niedziela)

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na kolejny weekend z zabytkami techniki. Tym razem na odwiedzających czekać będzie jedyny sprawny walec parowy w Polsce – Ruthermeyer 704 z 1930 roku.

Dla złaknionych spotkań z dawną techniką kolejową w Muzeum Kolejnictwa nie zabraknie atrakcji. Blisko 200 pojazdów kolejowych i specjalistycznych zgromadzonych zostało na ponad 2,5 ha otwartej przestrzeni. Pojazdy eksponowane są na blisko 2 km torów. W dniach 23 i 24 maja w muzeum organizowane będą przejazdy po bocznicy kolejowej w otwartym wagonie turystycznym prowadzonym przez zabytkową lokomotywę spalinową Ls40 z 1956 roku oraz pokazy utwardzania drogi przez zabytkowy walec parowy.

To właśnie 10-tonowy walec Ruthermeyer 704 o napędzie parowym, wyprodukowany w Holandii w 1930 roku w renomowanej wytwórni Ruthermeyer Soest, będzie gwiazdą najbliższego weekendu. Chociaż ma prawie 100 lat, nadal jest sprawny technicznie. Pokazy z jego udziałem będą odbywać się 23 i 24 maja w godzinach od 11.00 do 16.00.

Informacje dotyczące zwiedzania dostępne są na stronie internetowej muzeum.

Eko-targowisko w Pszennie (sobota)

Z każdym tygodniem przybywa wystawców odwiedzających Eko-targowisko w Pszennie. Co sobotę, od godziny 8.00, na terenie boiska sportowego przy ulicy Kolejowej 1 oferują oni zdrowe i smaczne produkty.

Dla kupujących targowisko czynne jest w każdą sobotę, z wyjątkiem świąt przypadających na ten dzień. Sprzedaż artykułów spożywczych powinna odbywać się zgodnie z wymogami zawartymi w odrębnych przepisach, a w szczególności zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Zarówno sprzedający, jak i kupujący mają obowiązek zakrywania twarzy. Obowiązuje także nakaz utrzymywania bezpiecznej odległości. Limit osób przebywających jednocześnie na targu, to 4 osoby na 1 stanowisko handlowe (nie wliczając sprzedawców). Każdy sprzedawca ma obowiązek obsługi w rękawiczkach oraz posiadać w miejscu handlu płyn do dezynfekcji rąk, dostępny również dla kupujących.

„Akwarium” w Zagórzu Śląskim czeka na pierwszych gości

Od piątku odwiedzający Zagórze Śląskie i Jezioro Bystrzyckie mogą korzystać z Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. To miejsce, z którego turyści będą mogli wyruszyć w góry, a także odwiedzić pobliskie atrakcje – wstęgową kładkę łączącą brzegi Jeziora Bystrzyckiego, Zamek Grodno z Centrum Bioedukacji Multimedialnej, czy zaporę wodną. Przy nowo otwartym budynku znajduje się parking.

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego czynne jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00 – 17.00. Zagórze Śląskie, ul. Wodna 1.

Spektakle malowane piaskiem – online (sobota)

Teatr Piasku Online zaprasza na niezwykłe widowiska malowane piaskiem w wykonaniu Tetiany Galitsyny – zwyciężczyni programu „Mam Talent”. Na żywo będą transmitowane spektakle – „Mały książę” oraz „Kopciuszek”. Pierwsze przedstawienie online już w sobotę, 23 maja o godz. 17.00.

Spektakl „Mały Książę” to prawdziwe show dla całej rodziny. – Ta pełna ciepła opowieść pokaże nam wszystkim ponadczasowe wartości i przypomni o potędze prawdziwej przyjaźni. Przeżyj niezapomniane emocje razem z nami. Rodzinna wyprawa do świata Małego Księcia już na Was czeka! – zapraszają organizatorzy. Szczegóły w zapowiedzi.

/opr. mn/

Poprzedni artykułMiasto chce powstrzymać likwidację przejścia pieszo-rowerowego przy Kopernika. „Bardzo trudna sprawa do odkręcenia”
Następny artykułPlastikowe śmieci spalane w piecu i kosztowny „dymek” na dworcu. Interwencje straży miejskiej