Strona główna 0_Slider Biskup odradza organizowanie I Komunii Świętych w maju. Nowe wytyczne w związku...

Biskup odradza organizowanie I Komunii Świętych w maju. Nowe wytyczne w związku z epidemią

56

Biskup Marek Mendyk wydał swój pierwszy dekret po objęciu diecezji świdnickiej. W zarządzeniu ogłoszonym w związku z epidemią, bp Mendyk podtrzymał wcześniejszą dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach, zachęcając jednak do uczestnictwa w nich w miarę możliwości. Zalecił też, aby w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, a także ich rodzin, nie urządzać w maju uroczystości związanych z przyjęciem sakramentów Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania, i przesunąć ich termin na późniejszy czas.

Wytyczne w sprawie organizacji Pierwszych Komunii oraz udzielania sakramentu bierzmowania zostały wydane w związku z trwającym stanem epidemii i obowiązującymi z tego powodu ograniczaniami, a także zapytaniami kierowanymi do kurii przez duszpasterzy i zainteresowanych rodziców. Jak wskazuje biskup świdnicki, warunkiem przystąpienia dzieci i młodzieży do sakramentów jest udział w katechezie szkolnej, która obecnie odbywa się wyłącznie w sposób zdalny, a także katechezie parafialnej, której organizowanie zostało znacznie ograniczone lub jest wprost niemożliwe. – W obecnym czasie nie należy organizować spotkań formacyjnych dla dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej oraz młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Będzie można je na nowo podjąć po powrocie dzieci i młodzieży do szkół – stwierdził bp Mendyk.

Na tym etapie trudno jest przewidzieć, jak będzie przebiegać stan epidemii oraz jakie decyzje będą podejmowane przez władze państwowe. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin nie należy urządzać uroczystości związanych z przyjęciem tych sakramentów w miesiącu maju, chyba że po analizie stanu przygotowania kandydatów i sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym okaże się to możliwe. Decyzje w tej sprawie powinny być podejmowane w uzgodnieniu pomiędzy księdzem proboszczem, katechetami a rodzicami dzieci i młodzieży. Zawsze należy przestrzegać wymogów wydanych przez władze państwowe i sanitarne – podkreślił ordynariusz świdnicki.

Zgodnie z wydanym dekretem, uroczystości Pierwszych Komunii Świętych w liczniejszych grupach w parafiach należy przenieść na inny termin – po ustaniu epidemii. Biskup przewidział jednocześnie możliwość organizowania Pierwszej Komunii dla mniejszej grupy lub pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny, przy zachowaniu obowiązujących ograniczeń. Już wcześniej na zmianę terminu uroczystości pierwszokomunijnych zdecydowali się duchowni z kilku świdnickich parafii. W parafii katedralnej uroczystość Pierwszej Komunii została przeniesiona na 11 października, w przypadku parafii św. Andrzeja Boboli nowy termin wyznaczono na 13 września, a w parafii pw. Ducha Świętego – na 20 września.

W ogłoszonym zarządzeniu bp Medyk odniósł się także do kwestii uczestniczenia w niedzielnych nabożeństwach. – Wszyscy wierni mogą – do odwołania – korzystać z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz uroczystościach obowiązkowych. Zachęcam jednak, w miarę istniejących możliwości, do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach w kościołach. Korzystających z dyspensy zachęcam do modlitwy podczas transmisji Mszy św. za pomocą środków społecznego przekazu oraz do udziału we Mszy św. w tygodniu – wskazał biskup świdnicki, podtrzymując przy tym zalecenie, by kościoły pozostawały otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę.

/mn/

Poprzedni artykułLTE jako internet domowy
Następny artykułMeble szkolne a wyposażenie szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych