Strona główna 0_Slider „Sport wróci na stadiony”. Wkrótce otwarcie boisk, w dalszej kolejności hale, baseny...

„Sport wróci na stadiony”. Wkrótce otwarcie boisk, w dalszej kolejności hale, baseny i siłownie

2

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan powracania do normalności w polskim sporcie i luzowania ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Już od 4 maja otwarte zostaną boiska, na których będzie mogło przebywać do sześciu osób. W planach są także kolejne kroki.

Wraz z matrycą powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej chcemy pokazać matrycę powrotu do rzeczywistości sportowej. Chcemy przejść do kontrofensywy, powrotu do normalności sportowej w najbliższych tygodniach i miesiącach – stwierdził podczas sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Sport to zdrowie, ale też bardzo ważny dział gospodarki narodowej. Pierwszy etap zmian mamy już za sobą. Treningi indywidualne były zabronione. Dzisiaj z powrotem można trenować indywidualnie, to już jest dopuszczalne w lasach, również bez maseczki – wskazał szef rządu.

W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni – to już od 4 maja. W tych miejscach mamy pewność dystansu społecznego, możliwość jego utrzymania – dodał Morawiecki. W trzecim etapie udostępnione zostaną sale szkolne, hale sportowe i inne zamknięte dotychczas obiekty – również z maksymalnie 6-osobowym składem osób uprawiających daną dyscyplinę przy utrzymaniu rygorów sanitarnych. Czwarty etap to otwarcie takich obiektów jak baseny, siłownie, kręgielnie, sale fitness, sale taneczne.

Decyzje o przejściu do kolejnych etapów będą uzależnione od stanu gospodarki i dostępności szpitali. – Po czwartym etapie postawiłem kropkę, ale mam nadzieję, że i potem wrócą rozgrywki, które będą mogły odbywać się przy udziale publiczności. Radość kibicowania to to na co wszyscy czekamy. Sport wróci na stadiony i do naszych domów. Podjąłem decyzję o powrocie rozgrywek ligowych piłkarskiej ekstraklasy i żużlowych. To nie zacznie się już jutro, ale mamy uzgodniony harmonogram dojścia do pierwszego meczu Ekstraklasy, który może odbyć się już pod koniec maja – zadeklarował premier.

Rozgrywki Ekstraklasy rozpoczną się na przełomie maja i czerwca. Ekstraligę żużlową planujemy na połowę czerwca. Kwestie niższych lig piłkarskich będą omawiane z ekspertami i związkowcami w przyszłości – precyzowała Danuta Dmowska-Andrzejuk, minister sportu.

/mn/

Poprzedni artykułOgnisko przyczyną pożaru na Raduni?
Następny artykułWojewoda prosi środowisko medyczne o pomoc przy zwalczaniu epidemii