Strona główna 0_Slider Ministerstwo uchyla decyzje w sprawie wycinki w Parku Młodzieżowym

Ministerstwo uchyla decyzje w sprawie wycinki w Parku Młodzieżowym

0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez Federację Arborystów Polskich, uchyliło decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie wycinki drzew i krzewów na terenie Parku Młodzieżowego. O uchylenie wydanych decyzji oraz umorzenie postępowań w tej sprawie zwrócił się także świdnicki magistrat.

W Parku Młodzieżowym trwają obecnie prace związane z pielęgnacją drzew

Park Młodzieżowy jest jednym z ostatnich terenów zielonych w Świdnicy, który w ostatnich latach nie został objęty pracami rewitalizacyjnymi. – Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 mln 188 tys. złotych. Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 mln 120 tys. złotych. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów. Przygotowana koncepcja zieleni zakłada odtworzenie cennego historycznego i przyrodniczego układu kompozycyjnego. Zachowany ma zostać leśny charakter parku, pojawią się nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin. W planach jest również utworzenie polany wypoczynkowej – opisywała Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

Zdaniem grupy świdniczan, wspieranej przez Federację Arborystów Polskich, zapowiedzi dotyczące zachowania „leśnego charakteru” parku stały w całkowitej sprzeczności z faktycznymi działaniami podejmowanymi przez urzędników, którzy złożyli wnioski o usunięcie ponad 300 drzew ze względów bezpieczeństwa i sanitarnych. Federacja Arborystów Polskich zdecydowała się wystąpić na prawach strony w trwającym procesie administracyjnym i oprotestowała wnioski złożone przez miasto do konserwatora zabytków, do którego należała decyzja ze względu na zabytkowy charakter parku. Sprawa ostatecznie dotarła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z wnioskiem o umorzenie prowadzonych postępowań do ministerstwa zwróciła się także prezydent Świdnicy. Beata Moskal-Słaniewska wskazała, że powodem tego jest „zmiana stanu faktycznego”, do którego miały doprowadzić orkan Sabina, huragan Denis oraz wichura Julia, które powaliły część drzew. Powołała się także na audyt przeprowadzony przez Piotra Redę, który wykazał, że wycinki wymaga znacznie mniej drzew niż miasto podało we wnioskach do konserwatora zabytków.

31 marca 2020 roku Generalny Konserwator Zabytków, Magdalena Gawin postanowiła uchylić dwie decyzje, które zostały zaskarżone przez Federację Arborystów Polskich. Dotyczy to wniosku o usunięcie z terenu Parku Młodzieżowego 175 drzew, krzewów o powierzchni 5870 m² oraz 706 samosiewów o obwodzie pnia pomiędzy 10 a 65 cm, a także wniosku o wycinkę kolejnych 129 drzew. Wcześniejsze decyzje Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostały uchylone w całości, a postępowania – umorzone.

Zgodnie z ostatnimi informacjami przekazanymi przez Urząd Miejski w Świdnicy, obecnie trwają prace związane z przygotowaniem nowej dokumentacji niezbędnej do usunięcia drzew zagrażających bezpieczeństwu w parku.

/mn/

Poprzedni artykułPojawił się oficjalny komunikat DZKosz. Sezon 2019/2020 zakończony
Następny artykułŻarowski Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje o wspieranie seniorów i osób potrzebujących