Strona główna 0_Slider Minister rolnictwa wzywa do otwarcia targowisk. Co z największym targiem w Świdnicy?

Minister rolnictwa wzywa do otwarcia targowisk. Co z największym targiem w Świdnicy?

1

Minister rolnictwa apeluje do wszystkich samorządów, by targowiska zostały otwarte. Twierdzi, że “stanowią mniejsze ryzyko z punktu widzenia epidemicznego niż sklepy”. Właściciel największego placu targowego w Świdnicy nie widzi możliwości, by w najbliższym czasie wznowić działalność.

“Otrzymaliśmy także specjalne instrukcje co do handlu na targowiskach. Ten kanał dystrybucji żywności musi być utrzymany. On jest szalenie ważny dla wielu ludzi w miastach, szczególnie tych mniej zamożnych, ale także dla rolników, zwłaszcza z małych gospodarstw, bo często nie mają oni innego sposobu sprzedaży swoich produktów. Apeluję do samorządów, by wszystkie targowiska zostały otwarte” – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z “Gazetą Polską Codziennie”.

W Świdnicy targowisko przy ul. Mieszka I jest własnością Społem PSS.  – Oczywiście rozumiem sytuację rolników, którzy mają problem ze sprzedażą płodów rolnych, my również ponosimy straty – mówi prezes Małgorzata Chłąd. – Nie możemy jednak otworzyć targowiska z wielu powodów. Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpiecznych odległości i dezynfekcji. Trzeba też pamiętać, że handlujący na naszym targowisku przemieszczają się po całym regionie, spotykają się codziennie z innymi osobami. Nie mamy także możliwości, by wprowadzić takie ograniczenia jak w sklepach. Nie zagwarantujemy bezpieczeństwa ani klientom, ani handlującym, ani naszym pracownikom.  W związku z tym decyzja o zamknięciu pozostaje w mocy. Oczywiście targowisko zostanie otwarte, jak tylko będzie to bezpieczne.

Targowisko przy ul. Mieszka działa od ponad 40 lat. Przed pandemią było czynne w każdy czwartek.

Targowisko w Jaworzynie Śląskiej otwarte jest przez cały okres bez zmian. Uznaliśmy, że przy zapewnieniu wszelkich środków ostrożności, zgodnie z zaleceniami władz państwowych, jest to bezpieczna forma robienia zakupów z której korzystają mieszkańcy – informuje burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.

Targowisko miejskie w Żarowie z powodu epidemii koronawirusa jest zamknięte do odwołania. Na chwilę obecną taka decyzja zostanie podtrzymana, chyba, że zmienią się zalecenie rządu RP – podaje Magdalena Pawlik z UM w Żarowie.

Działalność jedynego w gminie Świdnica targowiska w Pszennie została zawieszona do czasu zmiany rządowych przepisów – informuje rzecznik Urzędu Gminy Świdnica, Janusz Waligóra.

/asz/