Strona główna 0_Slider Wielkanoc w czasie epidemii. Parafia katedralna udostępnia poradnik o świętach w domu

Wielkanoc w czasie epidemii. Parafia katedralna udostępnia poradnik o świętach w domu

0

Ograniczenie liczby wierny przebywających równocześnie w kościołach, rezygnacja ze święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, apele ze strony polskiego rządu o pozostanie w domach i rezygnację z wyjazdów do rodzin. Epidemia koronawirusa sprawiła, że tegoroczna Wielkanoc będzie zupełnie inna niż zwykle. Duchowni podpowiadają, jak przygotować się do zbliżających świąt i przeżyć je duchowo bez wychodzenia z domu

Przed nami święta paschalne, największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd, księża będą sprawować liturgię Wielkiego Tygodnia przy pustych kościołach, a większość z was połączy się ze swoją wspólnotą za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. O ile jednak obchody tych świątecznych dni w swojej zewnętrznej formie będą różniły się od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez lata, o tyle w swoim przesłaniu i treści będą to wciąż te same święta. Niosą one ogromny ładunek nadziei, która płynie z pustego grobu Jezusa. To przecież czas, w którym świętujemy zwycięstwo naszego Boga nad cierpieniem i śmiercią. To święta, które mówią, że ostatnie słowo w historii świata nie należy do zła, ale do dobrego i miłosiernego Ojca, który jest w niebie – pisze abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Jak dodaje, podczas zbliżających się świąt zabraknie pewnych obrzędów liturgicznych. – W Wielki Czwartek nie przeżyjemy obrzędu obmycia nóg, upamiętniającego to, co Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy, ale proszę, byście tego dnia uczynili jakiś gest miłosierdzia, dobry uczynek wobec drugiego człowieka. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii i pomódlcie się za swoich duszpasterzy.

W Wielki Piątek nie będzie nam dane podejść w kościołach do krzyża, by ucałować ten znak wielkiej miłości Boga do człowieka. Dlatego tego dnia proszę, przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe, odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku, który jest częścią waszego życia i waszej codzienności.

W Wielką Sobotę nie będzie zorganizowane święcenie pokarmów, ale to okazja, by wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Chrystusa i w Jego Zmartwychwstanie.

W Niedzielę Wielkanocną zaś proszę przed śniadaniem pomódlcie się, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na waszym stole. To będzie trudny czas. Wiem, że dla wielu z was to pierwsze od kilkudziesięciu lat święta Wielkiej Nocy bez możliwości uczestnictwa w liturgii. Niech wasze domy staną się świątyniami, w których Zmartwychwstały Jezus będzie zawsze zwyciężał zło, cierpienie i śmierć – wylicza i proponuje arcybiskup.

Do problemów związanych z przeżywaniem Triduum Paschalnego i Wielkanocy w czasie pandemii odniosła się także świdnicka parafia katedralna pw. św. Stanisława i św. Wacława. – Dla wierzących najtrudniejszym doświadczeniem będzie niemożność uczestniczenia w liturgii Kościoła w najważniejszych wydarzeniach roku, w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Fakt, że nie możemy wyjść z domu, nie oznacza, że Wielkanoc została odwołana. Jezus zmartwychwstaje – i to mimo okoliczności – jest dobra nowina, najlepsza, jaką może otrzymać świat. Nie chcemy rozpaczać. Chcemy świętować mimo wszystko. Chcemy przeżywać Wielkanoc tak, żeby doświadczać obecności Zmartwychwstałego. On przecież nie zostawi nas tylko dlatego, że nam nie wolno wyjść z domu – przypominają świdniccy duchowni.

Nie mamy jednej, uniwersalnej recepty ani scenariusza, który pasować będzie do każdej sytuacji. Wśród naszych parafian są matki i ojcowie rozmodlonych rodzin, zapracowani księża, samotni, starsi, są i tacy, którzy w trakcie świąt Wielkiej Nocy przeżywać będą kwarantannę. Dlatego polecamy darmową propozycję e-booka Tygodnika Katolickiego. W przejrzystej formie graficznej autorzy proponują wiele rozwiązań na Triduum Paschalne i Wielkanoc. Można je potraktować jak elementy mozaiki, z której każdy wybierze te, z którymi czuł się będzie świątecznie i bezpiecznie – dodają. Bezpłatny poradnik można pobrać na stronie Tygodnika Katolickiego – “Wielkanoc w domu”.

/Kuria metropolitalna we Wrocławiu, parafia katedralna w Świdnicy, opr. mn/