Strona główna 0_Slider Miała być ogólnodostępna biblioteka i przestrzeń otwarta dla mieszkańców. Co dalej z...

Miała być ogólnodostępna biblioteka i przestrzeń otwarta dla mieszkańców. Co dalej z terenem po byłej stacji pogotowia?

4

Mija sześć lat od sprzedania dawnej stacji świdnickiego pogotowia ratunkowego przy pl. Wojska Polskiego. Za kwotę blisko 325 tys. złotych teren ten kupiła diecezja świdnicka z przeznaczeniem na działalność kulturową i oświatową. Mówiono wówczas o budowie ogólnodostępnego Chrześcijańskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego. Wciąż jednak nie jest jasne, czy i kiedy taki obiekt miałby powstać.

Przypomnijmy, już w 2004 roku powiat świdnicki w drodze bezprzetargowej sprzedał świdnickiej kurii teren dawnego szpitala zakaźnego przy pl. Wojska Polskiego, gdzie następnie ulokowało się Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy. W oparciu o wycenę rzeczoznawcy, cenę szpitalnej działki o powierzchni 1,4214 ha ustalono na 2 mln 51 tys. złotych.

Uchwałą Nr XXII/273/2004 z dnia 27 października 2004 r. Rada Powiatu w Świdnicy wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ww. nieruchomości w wysokości 60%. Bonifikaty udzielono na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, m.in. w przypadku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego. Po zastosowaniu bonifikaty, kwota do zapłaty wyniosła 820 400 zł – tłumaczy Piotr Fedorowicz, starosta świdnicki. Należność z tego tytułu rozłożona została na 10 rat.

O kupno kolejnych dwóch działek przy placu Wojska Polskiego, sąsiadujących z terenem uczelni, a które zajmowała stacja pogotowia, wystąpił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, ks. Tadeusz Chlipała. – Zdaniem zarządu korzystne jest scalenie całego terenu, a nie wprowadzenie innego właściciela w tym miejscu, stąd decyzja o rezygnacji z przetargu – wyjaśniał w 2014 roku ówczesny starosta Zygmunt Worsa. Wartość rynkową działek o powierzchni 0,4564 ha oszacowano na 721 800 złotych, przy czym w lutym 2014 roku Rada Powiatu ponownie wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty w wysokości 55%. Tym samym, po zastosowaniu bonifikaty, kwota do zapłaty wyniosła 324 810 zł. – Mogliśmy zastosować bonifikatę ze względu na przeznaczenie. Diecezja chce tutaj prowadzić działalność oświatową i kulturalną, m.in. chodzi o ogólnie dostępną bibliotekę – wskazywał Worsa. Zaznaczał przy tym, że środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na budowę nowej siedziby pogotowia.

W styczniu 2015 roku, podczas symbolicznego otwarcia nowego kompleksu Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy przy ulicy Leśnej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego zapowiedział, że na miejscu dawnej stacji pogotowia powstanie Chrześcijańskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne z salami wykładowymi i biblioteką – Chcemy, by było to miejsce powszechnie dostępne, otwarte dla mieszkańców Świdnicy – deklarował ks. Chlipała.

Z pytaniem o dalsze losy terenu po dawnej stacji pogotowia oraz aktualnych planów jego zagospodarowania zwróciliśmy się do świdnickiej kurii. Na odpowiedź wciąż czekamy.

/mn/

Poprzedni artykułMajowy II Marconi Duathlon Świdnica odwołany!
Następny artykułOd czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. W aptekach zaczyna brakować maseczek. Jak je wykonać samodzielnie?