Strona główna 0_Slider Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. W aptekach zaczyna brakować maseczek....

Od czwartku obowiązek zakrywania ust i nosa. W aptekach zaczyna brakować maseczek. Jak je wykonać samodzielnie?

0

Od czwartku, 16 kwietnia każda osoba wychodząca z domu będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Świdnickie apteki potwierdzają ogromne zainteresowanie maseczkami, gdzieniegdzie zaczyna ich wręcz brakować. Resort zdrowia przypomina, że do zasłaniania twarzy można wykorzystać także chustę lub szalik. Można też rozważyć samodzielne wykonanie maski.

fot. GIS

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od 16 kwietnia do odwołania istnieć będzie „obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu”. Z kolei w stanowisku ministerstwa zdrowia stwierdzono, że „każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy”.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia zapowiedział, że zapisy rozporządzenia zostaną doprecyzowane, żeby „jasno i precyzyjnie” wskazać, kiedy maseczkę mamy zakładać. Tego samego dnia ministerstwo przedstawiło projekt zmian, które zakładają, że od 16 kwietnia do odwołania funkcjonować będzie obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki podczas przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego i w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, a także w czasie przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach.

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni, w szczególności: w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach. Obowiązek będzie istniał także podczas przebywania na terenach leśnych, w szczególności: na terenie parkingów leśnych, miejsc postoju pojazdów, miejsc edukacji leśnej, miejsc małej infrastruktury leśnej i miejsc biwakowania.

mat. Ministerstwa Zdrowia

Zapowiedź wprowadzenia nowego obowiązku spowodowała ogromny wzrost zainteresowania maseczkami. W świdnickich aptekach zaczęły występować braki. – Najtańsze maski schodzą błyskawicznie, są wykupowane już w dniu dostawy – potwierdza farmaceuta z jednej z placówek działających w centrum Świdnicy. W tych aptekach, w których można jeszcze nabyć pojedyncze sztuki, wprowadzono reglamentację. W większości placówek trwa oczekiwanie na dostawę kolejnej partii masek.

We wtorek zestawienie dotyczące dostępności maseczek ochronnych w żarowskich aptekach przedstawił Urząd Miejski w Żarowie. Można je zakupić w następujących placówkach: Apteka Królewska, ul. Armii Krajowej 44 (jednorazowe, wielorazowe), Apteka Pod Sokołem, ul. Armii Krajowej 56 (jednorazowe, wielorazowe), Apteka Nova, ul. Piastowska 3 (jednorazowe), Apteka Prima, ul. Wł. Łokietka 17 (jednorazowe, wielorazowe), Apteka Vanilia, ul. Krasińskiego 11 (jednorazowe).

mat. UM Świdnica

W noszeniu maski nie chodzi o to, by nie zarazić siebie, tylko by nie rozsiewać wirusów zarażając innych, zwłaszcza podczas kilkudniowego bezobjawowego okresu na początku infekcji. Dlatego też każda maska jest lepsza niż jej brak. Ważny jest również sposób używania maseczek bawełnianych – przypominają urzędnicy ze świdnickiego magistratu, którzy udostępnili poradnik przedstawiający, jak samodzielnie uszyć maseczkę.

W maski wielokrotnego użytku można się także zaopatrzyć w niektórych sklepach tekstylnych lub drogeryjnych działających na terenie Świdnicy. Informacje dotyczące ich dostępności są wywieszane na sklepowych witrynach.

/mn/

Poprzedni artykułMiała być ogólnodostępna biblioteka i przestrzeń otwarta dla mieszkańców. Co dalej z terenem po byłej stacji pogotowia?
Następny artykułTuje w ogniu. Nie było zagrożenia dla sąsiedniego budynku [FOTO]