Strona główna 0_Slider Gromadą na patrol

Gromadą na patrol [FOTO]

28

Od 24 marca policyjno-wojskowe patrole kontrolują powiat świdnicki. W związku z przedłużeniem i zaostrzeniem przepisów, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów, policja zapowiada wzmożenie działań, związanych z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Czytelnicy pytają, czy to upoważnia funkcjonariuszy do patroli liczących nawet 6 osób?

Zdjęcie nadesłane przez czytelnika

Każdego dnia na ulice naszego powiatu wyrusza również wiele policyjno–wojskowych patroli. Świdniccy policjanci w realizacji licznych zadań wspierani są przez Wojska Obrony Terytorialnej z Zamościa. Podczas wspólnych patroli mundurowi dbają o bezpieczeństwo mieszkańców oraz sprawdzają, czy stosują się oni do obowiązujących ograniczeń, zwłaszcza w kwestii ruchu pieszego i kołowego. Ich działania mają również charakter profilaktyczny i edukacyjny – uświadamiają mieszkańcom powiatu świdnickiego zagrożenia wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa oraz sposoby przeciwdziałania temu zjawisku. O przypadkach złamania zakazów powiadomione zostaną służby sanitarne. Osoby łamiące obowiązujące przepisy, muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi – informuje Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

Nierzadkim widokiem są patrole złożone z trzech osób, a 8 kwietnia na ul. Marii Konopnickiej pojawiła się sześcioosobowa grupa – dwóch policjantów i czterech żołnierzy. Jak to się ma do surowych ograniczeń, wprowadzonych dla ograniczenia epidemii dla obywateli?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020r w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie dotyczy wykonywania zadań służbowych przez funkcjonariuszy – odpowiada Magdalena Ząbek z KPP w Świdnicy.

/red./