Strona główna 0_Slider Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 kwietnia. W tydzień do ZUS wpłynęło prawie...

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 26 kwietnia. W tydzień do ZUS wpłynęło prawie 10 tys. wniosków

0

Jeszcze do 26 kwietnia 2020 roku rodzice mogą opiekować się swoim dzieckiem w ramach zasiłku opiekuńczego. Na  dodatkowe pieniądze mogą liczyć  nie tylko rodzice, których dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także rodzice, których dzieckiem opiekował się dzienny opiekun lub „niania”, z którą rodzice zawarli umowę uaktywniającą – informuje dolnośląski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Tylko w pierwszym tygodniu kwietnia do placówek ZUS na Dolnym Śląsku wpłynęło prawie 10 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy. W tym od przedsiębiorców rozliczających się na terenie działania legnickiego oddziału ZUS takich wniosków przesłano 1979, wałbrzyskiego – 3036, wrocławskiego – 4923. W całej Polsce do ZUS tylko do 8 kwietnia wpłynęło 133 683 wniosków.

Podkreślam, że to tylko wnioski od rodziców samozatrudnionych, bo jedynie oni składają wnioski bezpośrednio do nas. Każdy pracownik – bez względu na to, na jaki rodzaj umowy jest zatrudniony – wniosek o opiekę składa bezpośrednio u swojego pracodawcy – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowę zlecenia, wtedy o zasiłek występujemy bezpośrednio do swojego pracodawcy, natomiast tylko jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą wniosek składamy w ZUS – mówi Kowalska-Matis. Właściciel małej firmy przesyła (składa) wniosek bezpośrednio do ZUS zarówno za siebie samego, jeśli jest to firma jednoosobowa, jak i swoich pracowników, jeśli ich zatrudnia – dodaje.

Ważne: W przypadku osób samozatrudnionych warunkiem ubiegania się o zasiłek jest to, czy ktoś płaci za siebie składkę chorobową, czy nie. Przypomnę, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa, ale już na chorobowe dobrowolna – wyjaśnia rzeczniczka.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i – jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie.  Przysługuje on na równi tak samo matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest – tak jak chorobowe – w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 przysługuje od 26 marca także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego). Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym do ZUS najłatwiej złożyć przez Internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Zarówno oświadczenie jak i instrukcja tego jak je złożyć przez portal PUE ZUS są tutaj: https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/zmiany-w-dodatkowym-zasilku-opiekunczym/2551095

/ZUS, opr. mn/

Poprzedni artykułUprzątną teren przy Jodłowej
Następny artykułPrzedszkolaki uczestniczyły w zdalnym konkursie