Strona główna 0_Slider Coraz więcej małych firm w powiecie świdnickim zawiesza lub kończy działalność

Coraz więcej małych firm w powiecie świdnickim zawiesza lub kończy działalność

17

Federacja Pracodawców Lewiatan na podstawie przeprowadzonego badania podaje, że aż 69% firm zadeklarowało redukcję zatrudnienia. W powiecie świdnickim na razie żaden duży zakład nie zgłosił zwolnień grupowych, nie wrosła także liczba bezrobotnych, ale coraz więcej małych firm zawiesza działalność gospodarczą.

„Najgorsza sytuacja jest w firmach małych (71 proc. planuje redukcje) i średnich (80 proc.planuje redukcje). W sumie, w ciągu najbliższych 2 miesięcy, 54 proc. pytanych firm planuje zwolnić od 20 proc. do 50 proc. załogi” – czytamy w badaniu Lewiatana.

W czasach epidemii Polacy przestali chodzić do restauracji, kupować kawę na wynos, odzież i obuwie, korzystać z siłowni, zajęć fitness, fryzjera i uczestniczyć w szkoleniach, jeździć na urlopy zarówno w kraju, jak i za granicą. Dołóżmy do tego branżę eventową i szerokorozumiane instytucje kultury. Wszelkie próby ratowania lokalnych firm poprzez zamówienia przez Internet, uczestnictwo w zajęciach on-line, inicjatywy typu „kupuj lokalnie” są cenne, ale nie są w stanie zagwarantować małym firmom dochodów, które pozwolą się im utrzymać na rynku, jeśli nie mają znacznych oszczędności. To oznacza, że nawet jeśli nie będziemy mieli dużej liczby zwolnień grupowych to i tak do rejestracji w urzędach pracy ruszą osoby, które straciły pracę dlatego, że ludzie przestali kupować. To znacząco zwiększy liczbę bezrobotnych – ocenia Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Federacji Lewiatan.

Dane z pierwszych dwóch dni kwietnia 2020 dla powiatu świdnickiego nie wskazują, że już rozpoczął się proces redukcji zatrudnienia. Jak informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Tadeusz Kotlarski, 1 kwietnia zarejestrowało się 40 nowych bezrobotnych (25 w Świdnicy, 12 w Strzegomiu, 3 w Świebodzicach), 2 kwietnia liczba była identyczna – 40 (26 w Świdnicy, 5 w Strzegomiu i 9 w Świebodzicach). W dwóch pierwszych dniach marca, gdy jeszcze nie został ogłoszony stan epidemii, zarejestrowanych bezrobotnych było 125, a więc o 45 więcej niż na początku kwietnia.

Obok dużych i średnich polską gospodarkę budują aż 3 miliony jednoosobowych firm. Coraz więcej osób decyduje się na zawieszenie lub zakończenie działalności gospodarczej. Jaka jest skala w powiecie świdnickim, nie można precyzyjnie ocenić. Wnioski o zawieszenia lub wykreślenie z ewidencji mogą być składane dwutorowo – do urzędów gmin lub poprzez Centralną Ewidencję i Informacji i Działalności Gospodarczej.  Na pytania o liczbę złożonych wniosków odpowiedziało kilka gmin.

Gmina Świdnica

Od 10 marca do 2 kwietnia odnotowaliśmy 14 wniosków: w tym 12 z prośbą o zawieszenie działalności i 2 wnioski o wykreślenie wpisu z CEIDG. Głównie dot. one branży budowlanej i usług transportowych. Dla porównania w lutym 2020 r. odnotowaliśmy 5 wniosków, w tym 2 wnioski o zawieszenie działalności i 3 o wykreślenie wpisu.

Strzegom

Od 10 marca 2020 r. do dzisiaj w gminie Strzegom 32 przedsiębiorców zgłosiło zawieszenie działalności gospodarczej. Zawieszenia dot. działalności w zakresie przewozów osób taxi, usł. fryzjerskich, usług szkoleniowych, fotograficznych i handlu samochodami.

Powyższe dane obejmują zawieszenia działalności na wnioskach złożonych w tut. urzędzie i nie obejmują wniosków złożonych przez przedsiębiorców, którzy zgłosili zawieszenia online w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przy użyciu darmowego Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Żarów

Nie obserwujemy jeszcze wzrostu zawieszeń działalności gospodarczej. W naszym urzędzie w okresie ostatnich dwóch tygodni zawiesiły działalność 4 osoby. Nie są to jednak miarodajne dane, ponieważ zalecane jest składanie wniosków do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) drogą elektroniczną (on-line). Urzędy widzą tylko te wnioski, które zostały przyjęte przez pracownika urzędu. Ponadto informujemy przedsiębiorców, że wniosek w szczególności daty rozpoczęcia działalności, zawieszenia, wznowienia, zakończenia może być złożony w dowolnym terminie, nawet po ustaniu pandemii lub innych przeszkód, krótko mówiąc data może być wsteczna.

Świebodzice

W naszej gminie zawieszenie działalności gospodarczej zgłosiło dotychczas 25 przedsiębiorców. Tendencja wzrostowa zawieszenia działalności zdecydowanie jest widoczna. Zawieszenia działalności gospodarczej dotyczą przede wszystkim osób z branży usługowej tj. usługi fryzjerskie, salony kosmetyczne, solaria, sklepy branży odzieżowej, złotnik, obuwnicze, usługi pielęgniarskie, szkoły językowe, korepetycje, szkoły tańca, rehabilitanci itp.

Marcinowice

Od 10 marca 2020 łącznie zostało zawieszonych 5 jednoosobowych działalności gospodarczych. Zdecydowanie w tym okresie nastąpił wzrost decyzji o podjęciu zawieszenia wykonywania działalności (od początku roku do dnia 9 marca zawieszono tylko 5 działalności, tj. tyle ile przez ten krótki okres). Zawieszenia dotyczą różnych branż: usługi budowlane, sprzedaż na straganach i targowiskach, pozaszkolne formy zajęć sportowych (nauka zumby), przewozy taksówką osobową i usługi doradcze.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułTrwa zbiórka na sportowy wózek dla osób niepełnosprawnych
Następny artykułSłużby sanitarne apelują o nieblokowanie numeru alarmowego. „W tym czasie może dzwonić osoba faktycznie potrzebująca pomocy”