Strona główna 0_Slider Coraz gorsza sytuacja w Domach Pomocy Społecznej. Jak radzi sobie Jaskulin?

Coraz gorsza sytuacja w Domach Pomocy Społecznej. Jak radzi sobie Jaskulin?

0

W blisko 20 Domach Pomocy Społecznej w Polsce doszło do masowych zakażeń kornawirusem. Choroba dotyka pacjentów i personel, ośrodki są izolowane. W wielu z nich dochodzi do dramatycznych sytuacji. – U nas w tej chwili wszyscy są zdrowi, pensjonariusze są bezpieczni – zapewnia Daria Kurek, kierująca DPS-em w Jaskulinie.

Zdjęcie archiwalne. Fot. PCPR w Świdnicy

Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie, prowadzony przez powiat świdnicki, zamieszkuje 70 pensjonariuszy. Są to osoby niepełnosprawne intelektualnie, w wieku od 30 do ponad 70 lat. – Sytuacja jest dla nich bardzo stresująca. Dom jest zamknięty, nie ma odwiedzin, nie wolno wychodzić poza nasz teren, nikt nie wyjedzie do rodzin na Wielkanoc – wylicza Daria Kurek. W DPS-ie pracuje ponad 50 osób. Kilka osób pozostała w domach ze względu na opiekę nad dziećmi, ale – jak zapewnia dyrektorka – większość jest w pracy.

Robimy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo, stale kupujemy i wykorzystujemy środki dezynfekcyjne. Wczoraj 25 litrów otrzymaliśmy z przydziału wojewody – mówi Daria Kurek i zapewnia, że żadna z osób, ani personel, ani pensjonariusze, nie wykazuje objawów zakażenia koronawirusem.

W domach pomocy społecznej i placówkach opieki trzeba robić więcej testów na obecność wirusa SARS-CoV-2; pomoc dla tych placówek musi być też lepiej skoordynowana i lepiej finansowana – wskazuje rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego.

W DPS-ie w Jaskulinie testów do tej pory nie wykonano.

/asz/