Aktualne pozostają plany budowy ogólnodostępnego Chrześcijańskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego w miejscu po dawnej siedzibie pogotowia ratunkowego przy pl. Wojska Polskiego – zapewnia świdnicka kuria, która sześć lat temu kupiła ten teren z przeznaczeniem na działalność kulturową i oświatową.
Przypomnijmy, już w 2004 roku powiat świdnicki w drodze bezprzetargowej sprzedał świdnickiej kurii teren dawnego szpitala zakaźnego przy pl. Wojska Polskiego, gdzie następnie ulokowało się Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy. W oparciu o wycenę rzeczoznawcy, cenę szpitalnej działki o powierzchni 1,4214 ha ustalono na 2 mln 51 tys. złotych.
– Uchwałą Nr XXII/273/2004 z dnia 27 października 2004 r. Rada Powiatu w Świdnicy wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty od ceny ww. nieruchomości w wysokości 60%. Bonifikaty udzielono na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym właściwy organ może udzielić za zgodą, odpowiednio wojewody albo rady lub sejmiku, bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3, m.in. w przypadku, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportową lub turystyczną, na cele niezwiązane z działalnością zarobkową, a także organizacjom pożytku publicznego na cel prowadzonej działalności pożytku publicznego. Po zastosowaniu bonifikaty, kwota do zapłaty wyniosła 820 400 zł – tłumaczył ostatnio Piotr Fedorowicz, starosta świdnicki. Należność z tego tytułu rozłożona została na 10 rat.
O kupno kolejnych dwóch działek przy placu Wojska Polskiego, sąsiadujących z terenem uczelni, a które zajmowała stacja pogotowia, wystąpił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, ks. Tadeusz Chlipała. Wartość rynkową działek o powierzchni 0,4564 ha oszacowano na 721 800 złotych, przy czym w lutym 2014 roku Rada Powiatu ponownie wyraziła zgodę na udzielenie bonifikaty w wysokości 55%. Tym samym, po zastosowaniu bonifikaty, kwota do zapłaty wyniosła 324 810 zł. – Mogliśmy zastosować bonifikatę ze względu na przeznaczenie. Diecezja chce tutaj prowadzić działalność oświatową i kulturalną, m.in. chodzi o ogólnie dostępną bibliotekę – wskazywał ówczesny starosta Zygmunt Worsa.
W styczniu 2015 roku, podczas symbolicznego otwarcia nowego kompleksu Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy przy ulicy Leśnej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego zapowiedział, że na miejscu dawnej stacji pogotowia powstanie Chrześcijańskie Centrum Edukacyjno-Kulturalne z salami wykładowymi i biblioteką – Chcemy, by było to miejsce powszechnie dostępne, otwarte dla mieszkańców Świdnicy – deklarował ks. Chlipała. Od tej zapowiedzi minęło już kilka lat, jednak samo Centrum wciąż nie doczekało się realizacji. Świdnicka kuria ogłosiła teraz, że podtrzymuje chęć realizacji swoich planów.
– Nadal trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń tam się znajdujących na cele związane z Chrześcijańskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym. Części odremontowanych pomieszczeń, służy celom wykładowym i dostępna jest w ramach organizowanych przez Wyższe Seminarium Duchowne kursów i spotkań otwartych dla mieszkańców miasta Świdnicy, o których Ksiądz Rektor informuje poprzez ks. proboszczów lub innymi środkami społecznego przekazu. W przyszłości, w miarę możliwości i potrzeb część pomieszczeń będzie też posiadała potrzebny zbiór biblioteczny – tłumaczy ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik świdnickiej kurii.
– Obecnie mieszkańcy Świdnicy korzystają z otwartej i funkcjonującej przy seminarium bibliotece, do której serdecznie w godzinach jej pracy zapraszamy – dodaje ks. Marcinkiewicz.
Michał Nadolski
[email protected]