Strona główna 0_Slider Będzie dalsze łagodzenie ograniczeń związanych z pandemią. Zmiany obejmą hotele, galerie handlowe,...

Będzie dalsze łagodzenie ograniczeń związanych z pandemią. Zmiany obejmą hotele, galerie handlowe, żłobki i przedszkola

3

Kolejne ograniczenia, które zostały wprowadzone w całym kraju w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, zostaną wkrótce złagodzone. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 4 maja złagodzone zostaną przepisy dotyczące m.in. działalności galerii handlowych, hoteli i miejsc noclegowych, a także muzeów i bibliotek. Z kolei od 6 maja możliwe będzie wznowienie pracy przez żłobki i przedszkola.

Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia – trzymajmy się tych zasad – mówił premier Morawiecki, ogłaszając zmiany, które zostaną wprowadzone w kolejnych dniach. Zaznaczył przy tym, że w dalszym ciągu obowiązywać będzie nakaz zachowania 2 m dystansu w przestrzeni publicznej.

Od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzję o tym otwarciu podejmą organy założycielskie, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi. Zapewnimy środki dezynfekcyjne w dodatkowych ilościach – zapowiedział szef rządu.

Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca hotelowe. Ta data jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności – tłumaczył Morawiecki. – 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe. W podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie – na 15 m² może przebywać tylko jedna osoba. Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe – dodał. Również od 4 maja „luzowanie” obejmie instytucje kultury – w konsultacji z organami założycielskimi otwierane będą muzea i biblioteki.

Jak zapowiedział premier, kolejne etapy łagodzenia ograniczeń będą ogłaszane w cyklu codwutygodniowym. – Możemy niektóre elementy przyspieszać, ale takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje. Są trzy kluczowe kryteria otwierania kolejnych etapów. Pierwszy to stosunek osób, które wyzdrowiały w stosunku do nowych zachorowań. Drugi to dystansowanie społeczne, trzeci – wydajność służby zdrowia – zaznaczył.

/mn/

Poprzedni artykułBosmanat nad zalewem Witoszówka wznowi działalność
Następny artykułDwa oddziały świdnickiego szpitala nie przyjmują nowych pacjentów. Powód – zakażenie koronawirusem