Strona główna 0_Slider Stan epidemii w Polsce. Szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy, 30 tys. złotych kary...

Stan epidemii w Polsce. Szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy, 30 tys. złotych kary za złamanie kwarantanny

11

Żeby zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa, wprowadzamy dziś stan epidemii – poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Rząd podjął decyzję o wstrzymaniu zajęć w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do świąt wielkanocnych. Nowe kompetencje w walce z pandemią zyskają wojewodowie, dodatkowo uregulowana zostanie także sytuacja osób wracających z kwarantanny.

Już ponad 400 osób zarażonych jest koronawirusem. Dziś ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wprowadzającego stan epidemii – mówił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Dzięki temu minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw, będą mogli wyznaczyć role personelu medycznego, ale też innych osób w zwalczaniu epidemii. – Wprowadziliśmy zmiany doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej czy galeriach handlowych i przedsiębiorstwach. Zostaną otwarte w galeriach handlowych sklepy spożywcze i apteki. Będzie można również kupić środki czystości – dodał Szumowski.

Rząd poinformował także o podjętej decyzji o dalszym wstrzymaniu zajęć w szkołach do świąt wielkanocnych. – To trudna decyzja, ale ważna, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa – mówił premier Morawiecki. – Tym rozporządzeniem wprowadzimy obowiązek realizowania podstaw programowych już od 25 marca, żeby nauczyciele mogli bardziej systematycznie przekazywać wiedzę i móc wystawiać oceny – tłumaczył z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak zapewnił, nauczyciele będą uwzględniać ograniczenia sprzętowe uczniów, a także przeciążenie młodzieży zadanym materiałem.

Ta nasza kwarantanna narodowa i jednocześnie tęsknota za normalnością nie będzie oznaczała luzowania reguł. Te najbliższe tygodnie do świąt muszą być czasem zbiorowej dyscypliny – zaznaczył premier RP. Pomóc ma w tym podniesienie z 5 do 30 tys. złotych kary za złamanie kwarantanny domowej. Wprowadzenie stanu epidemii nie spowoduje zmiany terminu przeprowadzenia egzaminów, ani terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich.

Według ostatnich danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia, w całej Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 411 osób, z czego pięć zmarło. W gronie ofiar SARS-CoV-2 resort zdrowia postanowił nie uwzględniać 27-latki, która w piątek zmarła w szpitalu w Łańcucie. – Przyczyną śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie nie był koronawirus, dlatego też nie jest uwzględniona w statystyce osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem – poinformowano.

Na terenie województwa dolnośląskiego jest 58 potwierdzonych przypadków zachorowania na wirusa SARS-CoV-2, z czego dwie osoby zmarły. Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego (stan na 20 marca, godz. 19):

  • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 2801,
  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 2640 ,
  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania – 84.

/mn/

Poprzedni artykułSklep wykorzystuje sytuację? Nie, chroni przed spekulacją – tłumaczy właściciel
Następny artykuł„Nie stygmatyzujmy osób chorych i na kwarantannach”. Apel inspektora sanitarnego