Strona główna 0_Slider „Nie stygmatyzujmy osób chorych i na kwarantannach”. Apel inspektora sanitarnego

„Nie stygmatyzujmy osób chorych i na kwarantannach”. Apel inspektora sanitarnego

0

Mleko się już rozlało i zakażeń SARS-CoV-19 będzie w całym kraju z każdym dniem więcej – mówi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy. Dr n.med Ireneusz Skawina podkreśla, że od postawy wobec osób objętych kwarantanną może zależeć zdrowie i życie wielu ludzi.

Na razie w powiecie świdnickim mamy jeden potwierdzony przypadek zachorowania na COVID-19, chorobę wywołaną przez nowy koronawirus. Kwarantanną zostały objęte 53 osoby, a 83 pozostają pod nadzorem epidemiologicznym (dane na 19 marca 2020). – Nie wolno się bać osób, które muszą pozostać w domach, nie wolno ich stygmatyzować,a tym bardziej zalewać hejtem. Każda osoba, która postępuje świadomie i odpowiedzialnie, zgłaszając swoje uzasadnione obawy o kontakt z osobą zakażoną do sanepidu, powinna być traktowana w sposób szczególny. Takie zachowanie, połączone z przestrzeganiem kwarantanny, ratuje zdrowie i życie wielu innych osób – podkreśla Ireneusz Skawina.

– Budowanie atmosfery strachu przyniesie nam wszystkim opłakane skutki, bo ludzie będą się bali wykluczenia i zaczną ukrywać informacje o swoim stanie zdrowia oraz kontaktach z osobami, które mogły być zakażone. To wywoła tragiczny w skutkach łańcuch zdarzeń. Zachorują ratownicy medyczni, lekarze, pracownicy handlu, służby porządkowe. Kto będzie udzielał pomocy chorym? Traktujmy ludzi w kwarantannie z szacunkiem i wspierajmy ich. Lada moment możemy być w identycznej sytuacji, bo zachorowań będzie przybywało – co do tego nie ma wątpliwości – przestrzega Powiatowy Inspektor Sanitarny.

TELEFON ALARMOWY SANEPID w Świdnicy: 691 730 274

/asz/

Poprzedni artykułStan epidemii w Polsce. Szkoły pozostaną zamknięte do Wielkanocy, 30 tys. złotych kary za złamanie kwarantanny
Następny artykułPodstawowe zasady obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających do kraju