Strona główna Wydarzenia Podstawowe zasady obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających do kraju

Podstawowe zasady obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających do kraju

0

Wiele pytań i wątpliwości pojawia się w ostatnich dniach odnośnie osób, które wróciły niedawno bądź planują powrót do kraju z zagranicy, a zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą zostać poddane 14 dniowej kwarantannie. Obowiązek ten dotyczy każdej osoby, niezależnie od tego czy przechodzi granicę pieszo, wjeżdża autem albo autokarem, czy też przylatuje specjalnym samolotem czarterowym. Za zignorowanie tego nakazu grozi kara.

fot. GIS

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda osoba przekraczająca granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczpospolitej, zobowiązana jest odbyć obowiązkową kwarantannę, trwającą 14 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Zgodnie z wytycznymi każdy jest zobligowany do samoizolacji we własnym zakresie. Prosto z granicy czy lotniska należy jechać do domu. Bez wizyt u rodziny, znajomych czy w sklepach.

W trakcie kwarantanny nie wolno wychodzić z domu, nawet do sklepu czy na spacer z psem. Nie wolno nikogo zapraszać. Podczas kwarantanny należy kontrolować stan swojego zdrowia – trzeba mierzyć temperaturę 2 razy dziennie, a w razie pogorszenie stanu zdrowia, zadzwonić do sanepidu (tel. 74/852-05-35, tel.: 691-730-274). Policja będzie sprawdzać obecność w domu. Za łamanie nakazu grozi – po wprowadzeniu 20 marca stanu epidemii – 30 tysięcy złotych mandatu albo przymusowa izolatka.

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zarazić. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do wytycznych służb i dbać szczególnie o własną higienę, przede wszystkim często i dokładnie myć ręce.

W sytuacjach nadzwyczajnych, w których nie mamy możliwości poddania się kwarantannie, a spełniamy kryteria określone w ustawie o pomocy społecznej należy skontaktować się telefonicznie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świdnicy, który poinformuje o dalszej procedurze. (tel. 74 854-90-53, 74 640-28-88)

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Nie stygmatyzujmy osób chorych i na kwarantannach”. Apel inspektora sanitarnego
Następny artykułDroga Żarów-Jaworzyna w remoncie