Strona główna 0_Slider Podejrzenie koronawirusa u ucznia SP nr 8 w Świdnicy. Rodzice zabierają dzieci...

Podejrzenie koronawirusa u ucznia SP nr 8 w Świdnicy. Rodzice zabierają dzieci do domu

22

U jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy podejrzewana jest obecność koronawirusa. Rodzice zabierają dzieci ze szkoły.

Zostaliśmy oficjalnie poinformowani przez dyrektora świdnickiego sanepidu o podejrzeniu zarażenia koronawirusem u jednego z uczniów, który ferie zimowe spędził za granicą. W tej chwili trwają badania. Rekomendowałam rodzicom wcześniejsze odebranie dzieci ze szkoły. Podkreślam, to na razie tylko podejrzenie. Szkoła dzisiaj będzie funkcjonowała do planowego zakończenia lekcji. Wyniki testów mają być znane w niedzielę i wówczas podejmę decyzję, czy zajęcia będą w poniedziałek prowadzone normalnie czy zostaną odwołane – mówi dyrektor placówki Małgorzata Gryń-Chlebicka. Patrol policji pomaga w organizacji ruchu w rejonie Szkoły Podstawowej nr 8. Do godziny 12.00 rodzice odebrali z placówki wszystkie dzieci.

Jeden z uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Świdnicy ma objawy grypopodobne i w związku z tym, że w ostatnim czasie dziecko przebywało za granicą, to skierowane zostało na specjalistyczne badania do szpitala we Wrocławiu. Wyniki testów będą znane najprawdopodobniej w niedzielę i wtedy podjęte zostaną ewentualne dalsze decyzje. Na chwilę obecną nie ma powodów do paniki, zajęcia w szkole odbywają się dzisiaj zgodnie z planem – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Przekazuje przy tym kontakt do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy – tel. 74/ 852 20 91, całodobowy nr alarmowy – 691 730 274.

Rozmowa z dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy:

Według informacji przekazanej 6 marca przez służby wojewody dolnośląskiego, na terenie województwa nie ma obecnie potwierdzonych przypadków zachorowań na wirusa SARS – CoV-2. Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego: liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją – 87, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 260, liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 8.

Decyzją wojewody dolnośląskiego od 4 marca 2020 roku we wszystkich szpitalach na terenie województwa obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów. Zakaz dotyczy również świdnickiego „Latawca” oraz szpitala w Świebodzicach.

Służby sanitarne przygotowały instrukcję dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w krajach, w których stwierdzono występowanie koronawirusa SARS-CoV-2:

1) Jeżeli zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) Jeżeli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to postępuj jak w punkcie pierwszym.

3) Jeżeli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

/red./

Poprzedni artykułGmina Świdnica zachęca do wymiany pieców. 23 marca rusza nabór wniosków o dotację
Następny artykułEgzamin na prawo jazdy skończyła w żywopłocie. O krok od tragedii na placu manewrowym WORD-u