Strona główna 0_Slider Egzamin na prawo jazdy skończyła w żywopłocie. O krok od tragedii...

Egzamin na prawo jazdy skończyła w żywopłocie. O krok od tragedii na placu manewrowym WORD-u

7

Pomyłka dźwigni gazu z hamulcem podczas egzaminu na prawo jazdy mogła mieć tragiczny finał. Samochód zerwał druciane ogrodzenie, przejechał przez ścieżkę dla pieszych i wbił się w żywopłot. Nikt nie odniósł obrażeń, ale Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego planuje wprowadzić zabezpieczenia na przyszłość.

Do zdarzenia doszło 29 lutego o 13.30 na placu egzaminacyjnym oddziału WORD-u w Świdnicy. – Osoba wykonująca zadanie polegające na jeździe pasem ruchu do przodu i do tyłu, w czasie ruszenia pojazdem nie zapanowała nad nim w chwili zatrzymania, w miejscu do tego wyznaczonym i gwałtownie przyspieszając wjechała w ogrodzenie placu manewrowego, a następnie zatrzymała się na żywopłocie. W wyniku tego zdarzenia uległ uszkodzeniu fragment ogrodzenia oraz karoseria pojazdu egzaminacyjnego. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł jakichkolwiek obrażeń – informuje Mariusz Szmiel, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. – Nie było nikogo, kto mógłby być narażony na ewentualne niebezpieczeństwo. Dlatego też nie była niezbędna interwencja policji, jak też innych służb. Jak już wspomniałem wyżej, oprócz ogrodzenia, uszkodzeniu uległa karoseria pojazdu, na którym odbywał się egzamin. Właścicielem pojazdu jest ośrodek szkolenia kierowców, a nie WORD. Osoba egzaminowana zobowiązała się do naprawienia szkody wynikłej z tego zdarzenia.

Wzdłuż placu, gdzie przeprowadzana jest czesc egzaminu praktycznego na prawo jazdy, są ścieżki, z których korzystają mieszkańcy domów przy ul. Armii Krajowej i Głowackiego. Często przechodzą tędy przedszkolaki wraz z opiekunkami, nie brakuje też osób, które obserwują same egzaminy, stojąc tuż za płotem. Płot nie stanowi żadnego zabezpieczenia.

Przed przystąpieniem do dalszych egzaminów w pierwszej kolejności powinien pojawić się zakaz wstępu na wspomnianą ścieżkę. Gdybym to ja był odpowiedzialny za ten obiekt, to niezwłocznie zainstalowałbym bariery uniemożliwiające opuszczenie placu egzaminacyjnego przez auto.W trakcie egzaminu „na placu” egzaminator jest na zewnątrz auta i w przypadku błędu zdającego nie ma możliwości zahamowania pojazdu  – wskazuje mieszkaniec Świdnicy, który powiadomił redakcję o zdarzeniu.

Analizując dotychczasową historię funkcjonowania ośrodka terenowego w Świdnicy WORD w Wałbrzychu nie odnotowano jakiejkolwiek podobnej sytuacji. Niemniej jednak zdarzenie, które miało miejsce 28.02.br wskazuje na konieczność podjęcia dodatkowych działań zabezpieczających, aby wyeliminować ryzyko wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości – deklaruje dyrektor Szmiel. – Mając na uwadze powyższe zwróciłem się pisemnie do właściciela przedmiotowego terenu tj. Gminy Miasto Świdnica z prośbą o wyrażenie zgody na usytuowanie barier ochronnych w postaci opon osobowych oraz na czasowe wyłączenie z ruchu pieszych odcinka chodnika wzdłuż ogrodzenia w trackie trwania egzaminów państwowych na placu manewrowym.

Świdnicki oddział WORD-u funkcjonuje od 2014 roku.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułPodejrzenie koronawirusa u ucznia SP nr 8 w Świdnicy. Rodzice zabierają dzieci do domu
Następny artykułRuszaj na miasto w nowej, wiosennej odzieży marki Outhorn