Strona główna 0_Slider Koronawirus w Polsce. Jest apel do biskupa świdnickiego o ograniczenie nabożeństw w...

Koronawirus w Polsce. Jest apel do biskupa świdnickiego o ograniczenie nabożeństw w kościołach [Aktualizacja]

26

Do 47 wzrosła w Polsce liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W związku z sytuacją epidemiologiczną rząd podjął decyzję o zawieszeniu zajęć we wszystkich placówkach edukacyjnych oraz wstrzymaniu funkcjonowania instytucji kultury, a także zakazał organizowania imprez masowych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zalecił tymczasem wszystkim parafiom na terenie kraju zwiększenie liczby niedzielnych mszy. O ograniczenie nabożeństw apeluje teraz do biskupa świdnickiego Ignacego Deca prezydent Świdnicy.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie abp Stanisław Gądecki. Podkreślił jednocześnie, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Stwierdził przy tym, że nie ma wymogu, by podczas mszy przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni, a także przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i śledzić transmisje niedzielnych mszy za pośrednictwem telewizyjnych transmisji. – Niewyobrażalne jest, by wierni nie modlili się w kościołach – mówił w środę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik na antenie Radia Plus. – Przewodniczący episkopatu zachęca aby po Mszach Świętych była śpiewana Suplikacja, gdzie są słowa: od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie. Modlitwa i ostrożność – dodał Rytel-Andrianik.

Do sytuacji odniósł się także biskup świdnicki w wydanym komunikacie, który ma zostać odczytany w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji. – W związku z sytuacją związaną z koronawirusem, zagrażającym zdrowiu i życiu ludzi, a także utrudniającym codzienne życie mieszkańców całego świata, kierując się wiarą w Boże Miłosierdzie polecam, by w najbliższe niedziele, do czasu kiedy ustanie epidemia, po każdej Mszy Świętej, we wszystkich kościołach diecezji, po Komunii Świętej, w postawie klęczącej, odśpiewano modlitwę błagalną „Święty Boże, Święty mocny” (suplikacja). Wszystkich chorych, a zwłaszcza dotkniętych skutkami epidemii, cały personel medyczny zawierzam wstawiennictwu Świdnickiej Pani czczonej w katedrze pod wzniosłym tytułem „Uzdrowienia chorych” – stwierdził biskup Ignacy Dec.

To właśnie do niego postanowiła zwrócić się z apelem prezydent Świdnicy. – Jutro oficjalnie, na piśmie, zwrócę się do biskupa świdnickiego Ignacego Deca z apelem o ograniczenie ilości nabożeństw w kościołach. Na razie apel taki wystosowałam przez Twittera. Wszelkie większe skupiska, przebywanie blisko siebie osób będących potencjalnie zarażonych, to narażenie innych. Przypominam, że grupą najbardziej narażoną są osoby 60+. Do tej grupy należy także ksiądz biskup. Dziwię się bardzo, że polski kościół katolicki nie poszedł za przykładem mądrego Papieża Franciszka. Modlić wszak można się wszędzie… – napisała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

W czwartkowe popołudnie biskup wystosował kolejny komunikat. – W związku z sytuacją dotyczącą koronawirusa proszę duszpasterzy oraz wszystkich wiernych o ponowne zapoznanie się i stosowanie zaleceń, które były zawarte w dotychczasowych komunikatach Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jednocześnie informuję, że wydarzenia takie jak: parafialne rekolekcje szkolne, dzień skupienia duchowieństwa (14 III); konferencja księży dziekanów (16 III), diecezjalna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę (20 III), diecezjalne spotkanie młodzieży przed Niedzielą Palmową w Wałbrzychu (4 IV), Msza Św. papieska w Wałbrzychu (4 IV) zostają odwołane bądź odbędą się w późniejszych terminach. Zalecam także by zaplanowane w najbliższych tygodniach spotkania, zjazdy w domach rekolekcyjnych zostały odwołane lub przewidziane w innym czasie. Proszę całą wspólnotę diecezjalną o sumienne przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych – stwierdził duchowny.

Również w czwartek Episkopat wydał komunikat Rady Stałej. W związku z koronawirusem wprowadza on „prewencyjne środki ostrożności w sytuacji zagrożenia”. Episkopat rekomenduje udzielenie dyspensy od niedzielnego uczestnictwa w mszach świętych do 29 marca: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułGmina Marcinowice: odwołują imprezy, wstrzymują odczyty wodomierzy, proszą o ograniczenie wizyt w urzędzie
Następny artykułDerbów w pierwotnym terminie nie będzie, liga zawieszona